🎧 «Нема сил ходити й бігати — встань і потопчися на місці». Фізична реабілітація як основа лікування онкопацієнтів

Цей епізод подкасту «Я і воно: як пережити онко» присвячений темі фізичної реабілітації онкопацієнтів.

Раніше часто думали: пацієнт вижив — і слава Богу. І слово «реабілітація» асоціювалося хіба що з процесом відновлення організму після лікування. Однак призначення реабілітаційних комплексів відразу після постановки діагнозу, протягом усього лікування і після його закінчення характерно саме для сфери онкології.

Головні стовпи при лікуванні всіх онкопацієнтів — це фізична активність, психологічна підтримка і нутритивне харчування, власне, все те, що входить в поняття фізичної реабілітації.

Про цілі реабілітаційних заходів (відновлювальну, підтримуючу і паліативну) і їхні складові (лікувальна фізична культура (ЛФК), психологічна підтримка, фізіотерапія, магнітотерапія, електротерапія, низкоинтенсивная лазеротерапія, інгаляції, механотерапія) розповідає онколог, реабілітолог, кандидат медичних наук, завідувачка відділенням реабілітації московського Центру діагностики та реабілітації «Відновлення» Олександра Степанова.

Цілі реабілітації

Цілі у реабілітації можуть бути різними:

  1. Відновлювальна — повне або часткове відновлення працездатності (коли передбачається одужання без значної втрати працездатності), як правило, для хворих зі сприятливим прогнозом.
  2. Підтримуюча — пов'язана з втратою працездатності, допомагає пацієнтові адаптуватися до нового психофізичному стану.
  3. Паліативна — спрямована на збереження якості життя в умовах прогресування захворювання, адже сьогодні пацієнти з четвертою стадією можуть жити і 10, і 20, і 30 років, при цьому важливо зберегти ресурс організму.

Що є основою лікування онкопацієнтів

В ідеалі за кожним онкопацієнтом вже перед початком лікування закріплюється інструктор ЛФК і психолог. Мінімум за два тижні до операції пацієнту рекомендують підвищену фізичну активність, а за тиждень призначається нутритивная підтримка. Це дозволяє підготуватися до оперативного втручання.

Реабілітація триває з першої доби після операції, не переривається на тлі променевої або хіміотерапії і динамічного спостереження.

Головні стовпи при лікуванні всіх онкопацієнтів — це фізична активність, психологічна підтримка і нутритивне харчування.

Діагноз впливає на вибір комплексу фізичної активності. Наприклад, при раку передміхурової залози, онко-гінекологічних захворюваннях, крім підвищеної фізичної активності також додаються вправи для зміцнення м'язів тазового дна. Це допомагає в профілактиці в тому числі нетримання в післяопераційний період. При РМЗ (рак молочної залози) фізична активність включає загальнозміцнюючі комплекси, які допомагають розробляти верхній плечовий пояс і плечовий суглоб на боці операції. Що стосується інших процедур, наприклад, масажу, фізіотерапії, тут підхід більш індивідуальний, багато що залежить від стадії захворювання.

Нутритивная підтримка (лікувальне харчування) більше потрібна пацієнтам з раком легенів і шлунково-кишкового тракту, в меншій мірі — пацієнткам з РМЗ.

Головні складові фізичної реабілітації

Реабілітація включає в себе ЛФК, психологічну підтримку, магнітотерапію, електротерапію, низькоинтенсивну лазеротерапію, інгаляції, механотерапію.

Психологічна підтримка допомагає підготуватися до лікування та долати депресивні стани, від яких часто страждають онкопацієнти.

Електротерапія показала свою користь, в тому числі і при лікуванні дисемінованих пацієнтів (у яких хвороба поширилася по організму); в лікування пацієнтів з порушеннями функцій тазових органів обов'язково входить електротерапевтичний комплекс, він також використовується для підвищення тонусу м'язів під час ранньої післяопераційної терапії.

Те ж стосується і низкоинтенсивной лазерної терапії, яка широко застосовується для усунення стоматиту, муказіту на тлі системного лікування, для поліпшення загоєння післяопераційних ран, поліпшення приживлюваності пересаджених клаптиків шкіри, для зменшення больового синдрому.

Магнітотерапія використовується для зменшення набряків при комбінованому лікуванні постмастектомічного синдрому, для зменшення больового синдрому.

Інгаляційна терапія показана всім пацієнтам на всіх етапах лікування. Але тут важливо отримати рекомендації лікаря, тому що слід розуміти мету такої терапії. Однак якщо потрібно підлікувати легкий кашель — можна подихати боржомі.

При метастазах в легенях також можна робити інгаляції, це можуть бути глюкокортикоїди (мають протизапальну, протиалергічну дію) для розширення діаметра бронхів, або муколітики, що розріджують мокротиння.

Масаж, який більше відноситься до механотерапії, також корисний для онкопацієнтів. Обмеження може бути в разі, коли потрібен масаж руки на стороні операції при РМЗ. Його повинен робити фахівець, який знає, що таке лімфодіссекція (хірургічна операція з видалення лімфовузлів при онкологічних захворюваннях), щоб не нашкодити і не спровокувати лімфедему (патологічне накопичення багатої білком рідини в міжклітинному просторі). Але таким онкопаціенткам можна робити масаж спини, нижніх кінцівок.

Втім підхід повинен бути індивідуальним, якщо є лімфедема і метастази в лімфовузлах, то масаж не призначається, щоб не розігнати лімфу. Якщо лімфедема розвинулася на тлі чистих лімфовузлів, але є метастази в кістках, то такий масаж показаний.

Якщо є метастази в легенях — добре робити вібраційний масаж грудної клітини, це покращує виведення мокротиння.

Фізична активність може вплінути не на все, але вона точно допомагає впоратися з втомою. Підвищення такої активності на тлі високодозової хіміотерапії знижує тривалість лейко- і тромбоцитопенії, підвищує кількість еритроцитів і гемоглобіну в крові. Тому важливо продовжувати займатися під час системного лікування. Виживання пацієнтів значно поліпшується, якщо вони фізично активні.

Підвищена фізактівность також знижує рівень тривоги, допомагає впоратися з депресією.

Фізична реабілітація може бути обмежена тільки в одній ситуації — якщо пацієнт, на жаль, знаходиться в стані агонії. У будь-яких інших випадках реабілітація вкрай важлива, до того ж, можуть використовуватися різні підходи, в залежності від стану пацієнта: наприклад, якщо не можна призначити фізіотерапію, можна використовувати ЛФК, нутритивну підтримку.

Слухайте цей епізод на платформах: Castbox, Soundcloud, Google Podcasts, Apple Podcasts.

Підписуйтесь на канал «Я і воно: як пережити онко» на Castbox, Apple Podcasts, Google Podcasts.