Колишній командир протиповітряної оборони бойовиків Володимир Цемах
Фото:

Bellingcat

Нещодавно затриманий Службою безпеки України в окупованому Сніжному колишній командир протиповітряної оборони бойовиків Володимир Цемах може бути причетний до аварії пасажирського Boeing рейсу MH17 у Донецькій області, оскільки є свідком цих подій.

Експерти групи Bellingcat вважають, що арешт Цемаха матиме істотний вплив на розслідування об'єднаної слідчої групи JIT.

«Незалежно від його фактичної ролі 17 липня 2014 року, арешт Цемаха може зробити істотний вплив на розслідування JIT і судову процедуру. Якщо його заяви 2015 року про те, що він допоміг приховати ракетну установку «Бук» і частину її екіпажа 17 липня 2014 року, виявляться правдою, це зробить його ключовим свідком JIT і, можливо, обвинуваченим за підозрою в співучасті», — йдеться в доповіді.

Поки Цемах — перший затриманий бойовик, який мав пряме відношення до військових операцій терористів під час збиття літака. Це, на думку дослідників, може «зміцнити легітимність судового розгляду в Нідерландах».

У матеріалі Bellingcat відзначається, що є достатньо відкритих джерел та свідчень того, що Цемах командував підрозділом ППО під час збиття MH17.

Експерти наводять як приклад сторінку Цемаха в російській соцмережі «Однокласники», де є свідчення того, що бойовик служив у підрозділі протиповітряної оборони, принаймні 24 серпня 2014 року, оскільки на фотографіях, завантажених у цей день, його можна побачити із зенітної гарматою ЗУ-23.

Екскомандир ППО бойовиків Володимир Цемах поруч із зенітною гарматою ЗУ-23
Фото:

Bellingcat

Bellingcat нагадує, що 6 липня 2019 року користувачі Twitter виявили і розмістили посилання на документальний фільм 2015 року, який містить серію інтерв'ю з Цемахом та іншими бойовиками. Фільм із 14 частин під назвою «Брат проти брата» розмістили на YouTube 19 червня 2015 року регіональним відділенням партії «Батьківщина», прокремлівської націоналістичної псевдоопозиційної партії, що зняла стрічку як частину так званого «Гуманітарно-культурного візиту на Донбас».

«Кадри із Цемахом — не просто свідчення його ролі в протиповітряній обороні в Сніжному під час падіння MH17, у них міститься те, що здається дивним — визнання його особистої причетності до приховування ракетної установки «Бук» після її використання 17 липня 2014 року», — йдеться в дослідженні.

Інтерв’юер запитав, чи воліє Цемах не говорити про наявність у той день ракетної установки «Бук» у розпорядженні бойовиків: 

Ні, а чому б і ні? Я скажу вам ... Це знищило Сушку [тобто Літак Сухого] — ну, це, пізніше, ви знаєте ... [Цемах показує на камеру, ніби очікуючи, що ця частина буде вирізана пізніше] — він знищив Сушку, так, а інша збила Боїнг. Я знаю про це. Я витягнув цього молодого хлопця і сховав цей «біп» [Бук]. Я покажу вам навіть, де це сталося і де я його підібрав.

Раніше про затримання у кінці червня 2019 року Службою безпеки України Володимира Цемаха повідомила Російська служба ВВС із посиланням на дочку і адвоката затриманого. Бойовика нібито схопили в окупованому Сніжному і невідомим способом переправили на підконтрольну Україні територію.

Boeing 777 авіакомпанії Malaysia Airlines, який виконував рейс Амстердам — Куала-Лумпур, був збитий на Донбасі неподалік Сніжного Донецької області 17 липня 2014 року. На борту літака перебували 298 пасажирів та членів екіпажу, усі вони загинули.

Поділитись: