Вище російське військове керівництво знало про переміщення на Донбас комплексу «Бук», з якого збили «Боїнг-777», установка належала російській 53-й зенітно-ракетній бригаді, відомі імена російських генералів, причетних до катастрофи — такі підсумки як офіційних, так і незалежних розслідувань.

Водночас, попри заклики міжнародної спільноти, Росія не визнає причетності до трагедії. Громадське розповідає, що відомо у справі збитого «Боїнга» за 4 роки після катастрофи.

Офіційне розслідування

Ракету «Бук», якою збили «Боїнг», привезли на окуповану територію Донбасу з Росії, вона належала 53-й зенітно-ракетній бригаді Міністерства оборони Росії, розташованій у Курській області.

Міжнародна слідча група встановили «низку унікальних ознак» під час аналізу фото і відеокадрів комплексу «Бук». Єдина установка, на якій виявили таке ж поєднання, — це самохідний ЗРК «Бук», неодноразово знятий під час пересування у складі колони російської 53-ї бригади від 23 по 25 червня 2014 року.

Розслідування визначило імена 100 підозрюваних, які можуть бути пов'язаними з катастрофою «Боїнга» або транспортуванням ракетного комплексу «Бук».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Заочне засудження поки що єдиний варіант» — заступниця міністра закордонних справ про розслідування справи MH17

Село Грабове, неподалік якого впав пасажирський літак «Боїнг-777» авіакомпанії Malaysia Airlines, збитий на Донбасі 17 липня 2014 року, Донецька область, 20 липня 2014 року. На борту літака перебувало 298 пасажирів і членів екіпажу, всі вони загинули Фото: Ігор Бурдига/ГромадськеМісце падіння пасажирського літака «Боїнг-777» авіакомпанії Malaysia Airlines, збитого на Донбасі 17 липня 2014 року, Грабове, Донецька область, 20 липня 2014 року. На борту літака перебувало 298 пасажирів і членів екіпажу, всі вони загинули Фото: Ігор Бурдига/Громадське

 

Незалежні розслідування

Вище російське військове керівництво, зокрема міністр оборони Росії Сергій Шойгу, знали про транспортування «Бука» з-під Курська на непідконтрольну Україні територію, йдеться в розслідуванні групи журналістів Bellingcat.

Ті ж військові 53 бригади, що транспортували «Бук», могли й здійснювати запуск ракети, вважають розслідувачі.

«Андрій Іванович», або «Оріон», що фігурує в матеріалах міжнародного розслідування, — це офіцер Головного розвідувального управління Росії Олег Володимирович Іванніков. Він брав участь у перекиданні «Бука», з якого збили MH17. Раніше Іванніков 2 роки був «міністром оборони» самопроголошеної Південної Осетії.

До збиття літака також причетний російський генерал-майор Сергій Дубінський. Утім, він сам причетність до катастрофи заперечує. Журналісти російського видання «Новая газета» розшукали товариша по службі Дубінського, ветерана бойових дій в Афганістані Сергія Тіунова, який підтвердив: голос на записі телефонної розмови, що перехопила СБУ, належить Дубінському.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Катастрофа МН17: Bellingcat представила нові дані розслідування

Місце падіння пасажирського літака «Боїнг-777» авіакомпанії Malaysia Airlines, збитого на Донбасі 17 липня 2014 року, Грабове, Донецька область, 20 липня 2014 року. На борту літака перебувало 298 пасажирів і членів екіпажу, всі вони загинули Фото: Ігор Бурдига/ГромадськеМісце падіння пасажирського літака «Боїнг-777» авіакомпанії Malaysia Airlines, збитого на Донбасі 17 липня 2014 року, Грабове, Донецька область, 20 липня 2014 року. На борту літака перебувало 298 пасажирів і членів екіпажу, всі вони загинули Фото: Ігор Бурдига/Громадське

Міжнародна реакція

Влада Нідерландів та Австралії офіційно звинуватили Росію в збитті  малайзійського літака. На дані розслідування відреагували НАТО та ЄС, Велика Британія та США, закликавши Росію взяти відповідальність за катастрофу MH17.

Сполучені Штати Америки наполягають, що Росія повинна пояснити свою роль у катастрофі малайзійського «Боїнга».

Міністри закордонних справ країн Великої сімки також закликали Росію дати відповіді на всі запитання слідства щодо катастрофи.

Водночас глава Міністерства транспорту Малайзії вважає, що офіційне слідство Міжнародної слідчої комісії не надало достатньо переконливих доказів вини Росії у збитті пасажирського літака рейсу MH17.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Чи вдасться притягнути Росію до відповідальності: інтерв'ю з послом Нідерландів у річницю трагедії МН-17

Рятувальники на місці падіння пасажирського літака Боїнг-777 авіакомпанії Malaysia Airlines, збитого на Донбасі 17 липня 2014 року, Грабове, Донецька область, 20 липня 2014 року. На борту літака перебувало 298 пасажирів і членів екіпажу, всі вони загинули Фото: Ігор Бурдига/ГромадськеРятувальники на місці падіння пасажирського літака «Боїнг-777» авіакомпанії Malaysia Airlines, збитого на Донбасі 17 липня 2014 року, Грабове, Донецька область, 20 липня 2014 року. На борту літака перебувало 298 пасажирів і членів екіпажу, всі вони загинули Фото: Ігор Бурдига/Громадське

Позиція Росії

Росія на засіданні Ради безпеки ООН відкинула вимоги визнати відповідальність за катастрофу літака.

Росія визнає висновки слідства лише в тому випадку, якщо братиме «повноцінну участь у розслідуванні», сказав президент Росії після оприлюднення даних Міжнародної слідчої групи, додавши, що не встиг ознайомитися зі змістом доповіді.

У Міноборони Росії заявили, що ракети, якою збили МН17, немає на їхньому озброєнні.

У російських ЗМІ і заявах офіційних осіб називалися різні версії катастрофи, в якій звинувачували, зокрема, українських військових, проте в ході слідства ці дані не знайшли підтвердження.

Родичі жертв катастрофи подали позов до Європейського суду з прав людини проти Росії і президента країни Володимира Путіна.

«Боїнг-777» авіакомпанії Malaysia Airlines, рейс Амстердам-Куала-Лумпур, збили на Донбасі неподалік Сніжного Донецької області 17 липня 2014 року. На борту перебувало 298 пасажирів і членів екіпажу, всі вони загинули. Більшість пасажирів були нідерландцями, а також громадянами інших 17 країн, зокрема 38 загиблих — з Австралії.

Справу щодо катастрофи МН-17 розглядатиме суд в Нідерландах. Міжнародного кримінального суду не буде — через вето Росії в Раді Безпеки ООН створити такий трибунал не вдалося.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Ми маємо знати правду» — мати загиблого в катастрофі МН-17

Бойовики на місці падіння пасажирського літака «Боїнг-777» авіакомпанії Malaysia Airlines, збитого на Донбасі 17 липня 2014 року, Грабове, Донецька область, 20 липня 2014 року. На борту літака перебувало 298 пасажирів і членів екіпажу, всі вони загинули Фото: Ігор Бурдига/ГромадськеМісце падіння пасажирського літака «Боїнг-777» авіакомпанії Malaysia Airlines, збитого на Донбасі 17 липня 2014 року, Грабове, Донецька область, 20 липня 2014 року. На борту літака перебувало 298 пасажирів і членів екіпажу, всі вони загинули Фото: Ігор Бурдига/Громадське

/Дмитро Пальчиков

Поділитись: