Зліва направо: президент РФ Володимир Путін, президент Франції Еммануель Макрон, канцлерка Німеччини Ангела Меркель та президент України Володимир Зеленський, Париж, 9 грудня 2019
Фото:

EPA-EFE/ALEXEI NIKOLSKY/POOL

У Парижі відбулась кількагодинна зустріч лідерів «нормандської четвірки» — України, Росії, Франції та Німеччини. Їм вдалося домовитися про розведення військ, обмін полонених, припинення вогню, постійний особливий статус для Донбасу, розширення місії ОБСЄ та майбутню зустріч. Як іноземна преса подала результати зустрічі — читайте в матеріалі hromadske.

Нічия замість домінування Путіна — The New York Times

Попри те, що американські медіа більше зосереджені на внутрішніх темах, зокрема, на імпічменті Трампа, зустріч у Парижі вони не оминули. The New York Times наголошує, що перемовини «завершилися нічиєю», хоч і багато хто боявся «домінування Путіна».

«Це здавалося надзвичайно нерівноправною конкуренцією: колишній офіцер КДБ, професіонал безжалісних світових інтриг та колишній комедіант без будь-якого досвіду в політиці сили, на якого ще й навалилися суперечки його країни з Трампом», зазначає автор Ендрю Хіґґінс.

Він пише, що обом лідерам вдалося отримати вигоду: Путін прагне, аби Захід послабив санкції, накладені через анексію Криму та спонсорування сепаратистів, а Зеленський, «якому було що втрачати», на відміну від Петра Порошенка, утримався від «ображання Путіна».

У статті також ідеться, що хоч США ніколи не були прямо залучені до мирних переговорів, відсутність їх твердої підтримки дещо послабила позицію України. Через це, пише автор, медіаторами в конфлікти довелося виступити німецьким та французьким лідерам.

Зеленський сподівався на більше — Deutsche Welle

В німецькому виданні Deutsche Welle зустріч у Парижі — одна з топ-тем. У короткому матеріалі за підсумками переговорів ідеться, що Україна та Росія досягли прогресу у відновленні миру на сході України, домовившись не лише про припинення вогню, а й про обмін полонених.

На думку Меркель, переговори «поновили імпульс для відродження мирної угоди 2015-го». Та медіа наголошує, що, попри прогрес, Володимир Зеленський сподівався на кращий результат.

Зліва направо в центрі: президент України Володимир Зеленський, президент Франції Еммануель Макрон та президент РФ Володимир Путін, Париж, 9 грудня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/ALEXEI NIKOLSKY/POOL

Перемир’я і суперечки щодо газу — що писав Spiegel

На сайті Spiegel вийшов матеріал з інформативним заголовком — «На українському саміті в Парижі його учасники домовилися про перемир’я у східній Україні». В матеріалі подаються позиції лідерів країн — і, якщо канцлерка та Путін задоволені результатами, то український лідер відчуває, що «багато питань залишилися без відповіді».

Видання також звернуло увагу на тему газу, вказавши, що це питання порушували під час переговорів, і що Україна і Росія зацікавлені в новій угоді. Spiegel пише, що до кінця року закінчиться термін десятирічної угоди про транзит газу через Україну.

Слід зазначити, що тема переговорів у Парижі не була для цього ЗМІ головною. Сьогодні вранці основним матеріалом була історія про вбивство грузина в Берліні цього літа — справи, до якої, ймовірно, причетні російські спецслужби.

Зустріч у тіні вбивства в Берліні — Bild

«Складна зустріч у тіні вбивства у Тіргартені» — з таким заголовком вийшов матеріал у німецькому Bild. Його автори наголошують, що ця справа зробила дипломатичний процес значно складнішим, і що Меркель не вдалося добитися сприяння від Путіна.

Щодо результатів переговорів четвірки, медіа зазначає, що вони «виявилися набагато успішнішими, ніж очікувалося». Автори також згадують, що напередодні саміту відносини Меркель та Макрона стали дещо напруженими — зокрема, через заяви французького лідер про те, що НАТО «перебуває в комі».

Висновок у матеріалі не надто втішний: «Попри все, європейські дипломати скептично ставляться до бажання Путіна йти на компроміси. Врешті-решт, він цього не робив останні п’ять років...»

З політичної точки зору, позиції протилежні — Le Monde

«Паризький саміт відновив діалог, але без політичного прогресу» — з таким заголовком вийшов матеріал на сайті французького видання Le Monde. У статті журналісти підкреслюють, що, з політичної точки зору, сторони конфлікту дотримуються протилежних позицій: Кремль виступає за відновлення контролю над кордоном Україною лише після проведення виборів на Донбасі, Україна — навпаки: «Кожен клянеться у добрих намірах і бажанні продовжувати перемовини, ніхто не хоче визнавати поразку».

Ми існуємо завдяки вам! Підтримайте незалежну журналістику – фондуйте нам на Спільнокошті та долучайтеся до спільноти Друзів hromadske.
Зліва направо: президент України Володимир Зеленський, канцлерка Німеччини Ангела Меркель, президент Франції Еммануель Макрон та президент РФ Володимир Путін, Париж, 9 грудня 2019
Фото:

EPA-EFE/LUDOVIC MARIN/POOL

Не було знаків тепла — AFP про завершальну пресконференцію

Французька інформаційна агенція Agence France-Presse зробила акцент на тому, що під час саміту Зеленський та Путін вперше зустрілися тет-а-тет, а також підкреслила бекграунд обох: «Чотиристоронні перемовини у Єлисейському палаці продовжились першою двосторонньою зустріччю між підступним ексагентом КДБ Путіним, який є при владі впродовж двох десятиліть, та екскоміком Зеленським».

У статті також ідеться про те, що раніше Кремль продемонстрував, що готовий співпрацювати із Зеленським, якого Путін називав «щирим». Однак видання зазначає, що на пресконференції по завершенню перемовин між «двома чоловіками не було знаків тепла, пара сиділа на протилежних кінцях стола, Макрон і Меркель були між ними».

Відлига, схожа на новий етап приморозків — Libération

«Теплим» результат зустрічі в «нормандському форматі» назвало французьке видання Libération. Вероніка Дорман описує саміт як такий, що нагадує «промоклий феєрверк»: «Анонсована відлига виглядає як новий етап приморозків». На відміну від інших видань, у матеріалі Libération журналістка детально описує заходи, щодо яких все ж вдалося досягнути згоди, зокрема згадує про домовленість розмінувати те, що є зараз «однією з найбільш замінованих територій у світі».

Дорман пише, що Зеленський їхав у Париж, щоб спробувати змінити черговість кроків, визначених у Мінських домовленостях: спочатку вибори, потім повернення контролю над кордоном. «Це заходи, які Київ ніколи не міг визнати, оскільки суверенітет України на кону. Якщо кордон не буде захищений, Донбас залишатиметься де-факто проникним для вторгнення людей і зброї з Росії», — пише журналістка.

Зліва направо: президент України Володимир Зеленський, канцлерка Німеччини Ангела Меркель, президент Франції Еммануель Макрон та президент РФ Володимир Путін, Париж, 9 грудня 2019
Фото:

EPA-EFE/LUDOVIC MARIN/POOL

Розслідування щодо Трампа не на користь Зеленському — The Telegraph

«На перемовинах щодо України не досягли прориву, але Володимир Путін та Володимир Зеленський домовились припинити вогонь», — пише московська кореспондентка The Telegraph Наталія Васільєва. Вона зазначає, що саміт у Парижі показав, що Володимир Зеленський налаштований не перетинати «те, що в Україні описують як червоні лінії у врегулюванні конфлікту на Донбасі»

У статті також йдеться про те, що український президент прибув до Парижа зі слабкою позицією, оскільки зараз Україна втягнена у розслідування щодо можливого імпічменту президента США Дональда Трампа.

Путін не бажає йти на поступки — Financial Times

«Путін та Зеленський зустрілися у Парижі для перемовин, однак угода про довготривалий мир вислизає від лідерів», — так починається матеріал Financial Times. Журналісти видання підсумовують, що Україна та Росія лишаються «глибоко розділені» у тому, як врегулювати конфлікт: «Містер Путіна та Містер Зеленський продовжують не погоджуватися щодо довготермінового політичного рішення».

Автори згадують і про те, що деякі опоненти українського президента вважають його надто «прислужливим до Росії», однак зазначають, що Зеленський прагнув досягнути у Парижі більшого. Міжнародні очікування від зустрічі не були такими великими, йдеться далі у статті: «Виглядає, що Путін не бажає закінчувати війну або робити значні поступки».

Поділитись: