Німеччина закриває свої останні три атомні станції

Активістка Greenpeace позує з плакатом перед Бранденбурзькими воротами під час мітингу з нагоди припинення ядерної кампанії в Німеччині, Берлін, 15 квітня 2023 року
Активістка Greenpeace позує з плакатом перед Бранденбурзькими воротами під час мітингу з нагоди припинення ядерної кампанії в Німеччині, Берлін, 15 квітня 2023 рокуAP Photo / Markus Schreiber

15 квітня Німеччина закриває свої останні три атомні електростанції — Емсландську, Ізарську—2 та Некарвестгаймську—2.

Про це повідомляє AP.

Закриття цих АЕС було заплановане ще понад 10 років тому в межах переходу країни на інші джерела енергії.

Цей процес призупинили через повномасштабне вторгнення росії в Україну. Коли минулого року ціни на енергоносії різко підскочили, канцлер Німеччини Олаф Шольц погодився на компроміс — одноразове продовження кінцевого терміну. Тож АЕС залишили працювати взимку як резервне джерело енергії.

Закриття атомних станцій у Німеччині впродовж років вимагали активісти та екологи, заявляючи про їхню небезпечність після аварій на ЧАЕС та «Фукусімі». Антиядерний рух також об'єднав низку неформальних громадських організацій в одну з найбільших політичних сил — «Партію зелених».

У 2002 році рішення про відмову від атомної енергетики у Німеччині першим домігся федеральний міністр довкілля від «Зелених» Юрґен Тріттін, пише DW. А у 2011 році тодішня канцлерка Ангела Меркель заявила, що всі АЕС у Німеччині остаточно зупинять після аварії реактора на японській АЕС у Фукусімі.

Екологічні групи планували відзначити цей день святкуваннями біля АЕС та мітингами у великих містах, зокрема Берліні. Також були організовані невеликі церемонії за закритими дверима на станціях.

Однак захисники атомної енергетики кажуть, що спершу варто було б припинити використання викопного палива у межах глобальних зусиль щодо стримування зміни клімату, стверджуючи, що атомна енергетика спричиняє набагато менше викидів парникових газів і є безпечною за умови правильного управління.

Речник фракції Вільної демократичної партії (ВДП) у Бундестазі з питань енергетичної політики Міхаель Крузе заявив, що АЕС пропонували зберегти принаймні як резерв.