Низці пацієнтів з COVID-19 в Україні робитимуть одразу два ПЛР-тести. Кому і навіщо?
Низці пацієнтів в Україні з COVID—19 робитимуть два ПЛР—тести, щоб виявляти штам «Омікрон» і відстежувати його циркулювання країною.
Про це повідомив головний санітарний лікар Ігор Кузін в інтерв'ю «Укрінформу».
За його словами, зразки будуть забирати у пацієнтів з атиповим перебігом COVID-19 — безсимптомних і у надважких випадках. Третя група — у тих, хто повернувся з-за кордону.
«Для того, щоб більш фокусно і швидше ухвалювати рішення саме щодо циркуляції "Омікрону" в Україні, ми вирішили трохи змінити підходи до лабораторної діагностики», — пояснює Кузін.
Спочатку буде проводитися звичайне ПЛР-тестування для підтвердження діагнозу, а потім наступне ПЛР-дослідження — для підтвердження або спростування штаму «Дельта». Обидва ПЛР-тести будуть робити за один раз.
Якщо не підтвердиться і «Дельта», тоді зразки відправлятимуть у лабораторію, щоб з’ясувати, чи це «Омікрон»
У МОЗ зазначають, що невдовзі в регіони поставлять спеціальні ПЛР-тест-системи для визначення саме штаму «Дельта».
Що за новий штам?
Штам, який наразі має назву B.1.1.529, або «Омікрон», вперше виявили у Ботсвані, а потім у Південно-Африканській Республіці та Гонконгу — в мандрівника з Південної Африки.
Вчені заявили, що новий штам має 32 мутації в білку-«шипі» коронавірусу, за допомогою якого вірус проходить у клітини та розмножується.
Частина вакцин працює так, що доставляє в клітини ген із закодованим білком-«шипом», клітина синтезує цей білок, а організм людини виробляє імунну відповідь. Саме тому науковці занепокоїлись, що нові мутації можуть погіршити ефективність вакцин проти COVID-19.
Дослідження «Омікрону»
Перші лабораторні тести в Південній Африці за 8 грудня показали, що антитіла до коронавірусу від вакцини Pfizer можуть бути в 40 разів менш ефективними проти «Омікрону», ніж проти звичайного коронавірусу. Тоді ж у Pfizer заявили, що під час лабораторних тестів курс їхньої вакцини з трьох уколів зміг виробити достатньо антитіл, аби бути ефективним проти нового штаму.
Так, в Ізраїлі з'ясували, що курс вакцинації проти коронавірусу трьома дозами Pfizer забезпечує значний ступінь захисту проти нового штаму «Омікрон». Кажуть, що бустерні щеплення можуть стати ключем до захисту від зараження.
А науковці з Гонконгу виявили, що «Омікрон» розмножується у бронхах у 70 разів швидше, ніж штам «Дельта». Це, на їхню думку, може свідчити про більшу заразність варіанту.
У Сполучених Штатах експерти спостерігали за першими інфікованими новим штамом та оприлюднили дані про перебіг захворювання. Схоже, воно протікає в легкій формі.
Також ізраїльські дослідники виявили, що курс вакцинації проти коронавірусу трьома дозами Pfizer/BioNTech забезпечує значний ступінь захисту від штаму «Омікрон».
- Поділитися: