Останню добу у Нагірному Карабаху зберігається напружена ситуація, зокрема сторони знову відкривали вогонь, а журналісти міжнародних ЗМІ потрапили під обстріл. Ми зібрали основні події.

«Стабільно напружена ситуація»

Міноборони невизнаної Нагірнокарабаської республіки заявило, що вночі в зоні конфлікту зберігалася стабільно напружена ситуація на усіх напрямках. За їхніми даними, за чотири дні з початку нового загострення конфлікту по обидва боки загинули 104 людини.

Водночас Міністерство оборони Азербайджану повідомило, що їхні сили вночі завдали артилерійських ударів по позиціях збройних сил Вірменії. Про втрати не повідомляють.

Як пише ВВС, представник Міністерства оборони Вірменії Арцруні Ованесян стверджував, що за ніч у Карабаху були збиті три гвинтокрили, один з них належить азербайджанському BBC. Водночас у Баку це заперечили.

Пізніше Міноборони Азербайджану повідомило, що з території Геруского району Вірменії ведеться ракетний обстріл в Джабраїл-Фізулінському напрямку.

Обстріл азербайджанського міста Тертер

Військові Азербайджану повідомляють також, що місто Тертер вранці 1 жовтня знову піддалося обстрілу з вірменської сторони, постраждав місцевий автовокзал. Місцеві ЗМІ стверджують, що в результаті артобстрілу Тертера є загиблі й поранені серед мирного населення.

Це місто розташоване в 332 кілометрах на захід від Баку, а значна частина Тертерського району перебуває під контролем Нагірного Карабаху.

Поранені журналісти 

Як повідомили в уряді Вірменії, у місті Мартуні (азербайджанська назва — Ходжавенд), яка розташоване у Нагірному Карабаху, поранені чотири людини: двоє — журналісти французького видання Le Monde, а також оператор телекомпанії «Вірменія» і цивільна особа. 

За даними Інформаційного штабу самопроголошеної Нагірно-Карабахської республіки, оператор телекомпанії «Вірменія» і фотограф Le Monde отримали легкі поранення, а журналіста Le Monde зараз оперують.

Заступник головного редактора «Дождя» Дмитро Єловський розповів, що журналісти оглядали будинки, які постраждали від обстрілів 27 і 28 вересня. Після цього вони зупинилися в центрі міста, а в декількох десятках метрів від них почали розриватися снаряди.

Заява президентів

Президенти Росії, США та Франції зробили також спільну заяву щодо ситуації у Нагірному Карабаху. У ній вони засуджують ескалацію насильства у регіоні та закликають Вірменію і Азербайджан відновити перемовини щодо врегулювання за допомогою Мінської групи ОБСЄ.  

Що сталося між Азербайджаном і Вірменією?

Зранку 27 вересня на кордоні країн, у регіоні Нагірного Карабаху, відновилися бойові дії. Сторони звинувачують одна одну в провокації конфлікту.

В Азербайджані, Вірменії та невизнаній Нагірно-Карабаській республіці оголосили воєнні стани та мобілізацію. Країни повідомляють про десятки загиблих і поранених військових та цивільних.

ЄС, НАТО, Україна та Росія закликають країни припинити бойові дії та відновити перемовини. Натомість Туреччина заявила, що підтримуватиме дії Азербайджану та назвала Вірменію «найбільшою загрозою миру в регіоні».

 Через що конфлікт?

У 1988 році між вірменами та азербайджанцями спалахнув збройний конфлікт за контроль суперечними територіями, переважно над Нагірним Карабахом. Регіон, у якому проживало багато вірменів, за радянських часів був у складі Азербайджанської РСР.

Наприкінці 1980-х провірменські сили за підтримки Єревана взяли Нагірний Карабах під свій контроль. Відтоді триває збройний конфлікт між Вірменією та Азербайджаном за ці території.

Ситуація на кордоні країн востаннє загострювалася у липні цього року.

читайте також

Поділитись: