Президент Володимир Зеленський пообіцяв главі Міжнародного валютного фонду Крісталіні Георгієвій, що до кінця тижня визначиться з кандидатурою нового глави Національного банку України.

Про це йдеться у повідомленні у Twitter глави держави.

Зеленський заявив, що новий глава Нацбанку буде «незалежним технократом, який буде продовжувати незалежний курс Нацбанку».

Зазначимо, що Україна 12 червня отримала від МВФ перший транш нової кредитної програми stand-by. Його розмір склав 2,1 мільярда доларів. Через менш ніж місяць після зарахування коштів, 1 липня, колишній голова Національного банку України Яків Смолій оголосив про рішення піти у відставку через «системний політичний тиск на НБУ». Пізніше за відставку Смолія проголосувала Верховна Рада.

Сам Смолій пояснив рішення тим, що під час зустрічей за участі президента Володимира Зеленського, уряду та депутатів, від нього вимагали запустити емісію грошей (друкувати гривні для покриття видатків бюджету), підняти курс долара до 30 гривень та рівень інфляції до 11% (наразі інфляція в Україні складає 1,7%).

Напередодні оголошення про свою відставку Смолій провів зустріч з президентом Зеленським, на якій прямо запитав у нього, чи має подати у відставку. Президент на це питання відповів ствердно. Саме цього дня Україна завершувала розміщення єврооблігацій на західних ринках на суму 1,75 мільярда доларів. Після оголошення заяви про відставку Смолія угоду із залучення коштів скасували.

Наразі обов'язки голови Національного банку виконує колишня перша заступниця Смолія Катерина Рожкова. Вона вже встигла повідомити, що не збирається йти на поступки владі та запускати процеси друку грошей для покриття «дірок» у бюджеті.

Поділитись: