Новий ракетний обстріл України та мітинги на підтримку захисників «Азовсталі»: головне за день 26 червня

Окупаційні війська знову вдарили ракетами по українських містах, зокрема по Києву, а за кордоном влаштували мітинги на підтримку захисників «Азовсталі». Зібрали головні новини за день 26 червня.

Новий ракетний обстріл

У Києві зранку 26 червня пролунала серія вибухів у Шевченківському районі. російські окупанти влучили у 9-поверхівку, пошкодивши верхні поверхи, а також пошкодили дитячий садочок. Відомо щонайменше про одного загиблого та шістьох поранених.

Зранку 26 червня вибухи також фіксували у Миколаєві, а перед цим — у Харкові, де дві людини госпіталізували. Також окупаційні війська тричі обстріляли Зеленодольську громаду Дніпропетровської області: двоє людей зазнали поранень. А на Черкащині від ракетного удару загинула одна людина, ще п'ятеро — поранені.

А ще вночі та вдень знову обстрілювали Чернігівську та Сумську області. Зокрема, по селищу Десна вдарили двома ракетами з території Білорусі.

Окрім того, росіяни обстріляли Гродівську громаду Донецької області з використанням заборонених касетних боєприпасів, унаслідок чого щонайменше один цивільний зазнав поранення. Також під обстріли потрапили школа в Торецьку й коксохімічний завод в Авдіївці.

Ядерний тероризм?

«Енергоатом» повідомив, що зранку 26 червня на критично низькій відстані над Південноукраїнською АЕС, що розташована у Миколаївській області, зафіксували проліт російської ракети. Вона пролетіла над ПАЕС приблизно о 6 ранку із півдня на північ України. Ймовірно, окупанти цілились у Київ, де з самого ранку лунали вибухи.

Переслідування в Криму

З 2014 року приблизно 30 тисяч кримських татар вимушені були покинути територію окупованого росією півострова, зокрема через створені нестерпні умови проживання та переслідування. Про це повідомив керівник прокуратури Автономної Республіки Крим та міста Севастополя Ігор Поночовний.

За даними прокуратури, за час окупації у Криму 22 активісти викрадені або зникли безвісти, щонайменше 18 кримських татар зазнавали катувань, понад 200 людей переслідуються за політичними мотивами, а принаймні 136 людей утримуються як політичні в’язні.

Ситуація на фронті

Очільник Луганської ОВА Сергій Гайдай каже, що після захоплення Сєвєродонецька російська армія зосередила всі сили на захопленні Лисичанська. Місто потерпає від авіаударів.

Увечері 26 червня Генштаб ЗСУ розповідав, що окупаційні війська намагалися йти на штурм на Харківському, Слов'янському та Бахмутському напрямках, проте всі спроби виявилися невдалими. У Білорусі росіяни готують диверсійно-розвідувальні групи для дій на території України.

А на південному фронті російські окупанти намагаються укріплювати нові оборонні рубежі, обстрілюють позиції ЗСУ. Водночас українські військові провели на острові Зміїний «активні дії військової операції», як повідомило ОК «Південь».

Саміт G7

У Німеччині розпочався саміт лідерів країн «Великої сімки». У кінцевій заяві лідери оголосять, що беруть на себе зобов'язання надавати безстрокову підтримку Україні для захисту від російського вторгнення, пише Bloomberg із посиланням на текст проєкту заяви.

Нове обмеження для росії

Президент США Джо Байден перед початком саміту «Великої сімки» анонсував заборону імпорту російського золота. Британський уряд повідомив, що цим рішенням більше не буде дозволений новий експорт російського золота до Великої Британії, Канади, США та Японії.

Заборона на імпорт поширюватиметься на нещодавно видобуте або очищене золото, але не стосуватиметься золота російського походження, яке вивезли з рф раніше. Також країни не планують поширювати обмеження на російське золото, придбане на законних підставах до введення заборони на імпорт.

Мітинги на підтримку захисників «Азовсталі»

У низці країн світу організували міжнародні мітинги на підтримку захисників «Азовсталі». 26 червня був перший день заходів: вони відбувалися у Швеції, Чехії, Норвегії, Румунії, Данії, Польщі, Латвії, Ізраїлі, Великій Британії тощо.

Крадіжка зерна з України

За даними Мінсоцполітики, від початку повномасштабного російського вторгнення росія вивезла з тимчасово окупованих територій України щонайменше 400 тисяч тонн зерна. Це більш як четверта частина всього зерна, що було там на момент окупації.

Втрати окупантів

За даними Генштабу ЗСУ, впродовж 25 червня українські військові знищили ще орієнтовно 150 російських окупантів. Загальні втрати росіян за час повномасштабного вторгнення в Україну вже сягають 34 850 людей. Також ЗСУ за останню добу знищили 21 танк, 14 бойових броньованих машин, 2 реактивні системи залпового вогню та іншу техніку.

Кандидатство — не під загрозою?

Віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина заявила, що Україні не загрожує втрата статусу кандидата на членство у Європейському Союзі в разі невиконання умов. «Рішення Євроради, яке було ухвалене 23 червня, відмінне від тієї рекомендації, яку надала Єврокомісія. Тому що статус кандидата ми отримали безумовно», — пояснює Стефанішина.

Вона зазначила, що рішення Євроради передбачає, що Єврокомісія наприкінці 2022 року оцінить виконання умов щодо реформ, проте від цього залежатимуть подальші етапи, пов'язані з членством.