Новий законопроєкт про мобілізацію та можливе надходження далекобійних GLSDB: головне за 30 січня

Кабінет Міністрів вніс до Верховної Ради оновлений законопроєкт щодо військової служби та мобілізації. Українська військова розвідка сумнівається, що на борту Іл—76 були українські військовополонені, але готова до обміну тіл, проте росія не виявляє бажання. Politico пише, що Україна може отримати першу партію високоточних бомб GLSDB. Зібрали головні новини за 30 січня.
Новий законопроєкт про мобілізацію
Кабінет Міністрів 30 січня вніс до Верховної Ради оновлений законопроєкт щодо проходження військової служби, мобілізації та військового обліку. Він визначає терміни служби на період воєнного стану, а також пропонує категорії, які отримають відстрочку чи звільнення від служби.
Серед пунктів законопроєкту:
- Якщо військовослужбовець безперервно провів на службі 36 місяців, то це стане підставою для звільнення. Законопроєкт також передбачає зміну призовного віку з 27 до 25 років.
- Людині не потрібно буде йти в ТЦК, щоб оновити дані. Це можна буде зробити онлайн в особистому кабінеті або в ЦНАПі.
- Після мобілізації всі громадяни проходитимуть обовʼязковий військовий вишкіл 2-3 місяці. В уряді наголошують, що людина не може бути відправлена після мобілізації відразу на фронт.
- Передбачається, що грошове забезпечення становитиме щонайменше 20 тисяч гривень за місяць без урахування додаткової винагороди, яка на період дії воєнного стану становить від 30 до 100 тисяч грн.
Детальніше про зміни у мобілізації, які пропонує уряд, читайте тут.
Падіння Іл-76: росія нічого не каже про передачу тіл
Представник Головного управління розвідки Міноборони Андрій Юсов розповів, що росіяни не заявляли про готовність передати Україні тіла полонених, які нібито були на борту російського Іл-76, який 24 січня розбився у Бєлгородській області рф.
Він наголосив: те, що там були українські полонені — це заява самої росії. За його словами, є ймовірність того, що літак перевозив і боєприпаси, і полонених, яких використовували як живий щит.
«Якщо підтвердиться найгірше, зробимо все можливе, аби забрати наших захисників зі щитом чи на щиті», — сказав Юсов.
Держборг України зріс
У 2023 році сукупний державний борг України зріс до 145,32 мільярда доларів або 5,5 трильйона гривень.
Найбільший вплив на зростання заборгованості у 2023 році мало отримання макрофінансової допомоги (пільгових кредитів) від ЄС. Це обумовило 55% усього зростання держборгу у гривневому еквіваленті та 61% — у валютному.
Робоча група для вступу в НАТО
Керівник Офісу президента Андрій Єрмак та генеральний секретар НАТО у 2009–2014 роках Андерс Фоґ Расмуссен започаткували Міжнародну робочу групу з безпекових питань та євроатлантичної інтеграції України.
До складу робочої групи, крім Єрмака та Расмуссена, увійшли ще 16 представників — колишніх і чинних високопосадовців та політиків. Зокрема, колишня державна секретарка США Гілларі Клінтон та колишній прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон.
Індекс сприйняття корупції-2023
Україна отримала 36 зі 100 балів в Індексі сприйняття корупції (СРІ) за 2023 рік, додавши 3 бали. Це дає змогу Україні посідати 104-те місце у світі. Такі дані опублікувала організація Transparency International Ukraine.
Приріст на три бали — один із найкращих показників за минулий рік у світі. Також Україна стала однією із 17 держав у цьогорічному рейтингу СРІ, що продемонстрували свій найкращий показник за весь час.
Світові лідери та аутсайдери Індексу сприйняття корупції за 2023 рік майже не змінилися. Рейтинг очолюють Данія, Фінляндія, Нова Зеландія та Норвегія. Аутсайдерами залишилися Сомалі, Сирія і Південний Судан. Цьогоріч до них додалася Венесуела.
Бомби GLSDB для України
Видання Politico пише, що Україна може отримати першу партію високоточних наземних бомб GLSDB вже 31 січня.
Ці бомби, які розробляє американська корпорація Boeing спільно зі шведською компанією SAAB, мають дальність ураження приблизно 150 кілометрів.
Курсантка видурила 800 тисяч грн
Курсантка одного з правоохоронних вищих навчальних закладів Дніпропетровщини видурила в іншої дівчини понад 800 тисяч гривень, прикидаючись військовим, який воює під Бахмутом.
Підозрювана від імені військового написала дівчині, що потрапила під ворожий обстріл і зазнала серйозного поранення. Вона почала просити гроші на так зване лікування. Потерпіла позичила у знайомих та родичів понад 800 тисяч гривень і все відправила на рахунок «військового».
Інші важливі новини за день:
- ЗСУ збили російський літак СУ-34 на Луганщині та уразили радіолокаційну станцію окупантів у Криму.
- Українські банки планують знизити ставки за депозитами населення.
- До Білорусі чотири рази прилітав літак із Китаю. Ймовірно, з військовим вантажем.
- Посадовця міськради на Франківщині звільнили після сексистських заяв. Він назвав депутатку «відьмою».
- В Україні провели першу операцію на серці за допомогою робота Da Vinci.
- Поділитися: