Обмін полоненими та зупинка «Північного потоку»: головне за день 2 вересня
У межах чергового обміну Україна повернула з полону 14 своїх військових, а росія вирішила зупинити роботу «Північного потоку». Зібрали головні новини за день 2 вересня.
Повернення військових
У межах чергового обміну Україна повернула 14 своїх військових, які потрапили до російського полону навесні. Обмін відбувся в Донецькій області. Вдалося повернути 10 захисників із 58-ї окремої механізованої бригади та чотирьох — із 30-ї окремої механізованої бригади. З-поміж звільнених є офіцер та військовий медик.
Зупинка «Північного потоку»
«Газпром» повністю зупинив постачання газу Європі газогоном «Північний потік». росіяни пояснюють це тим, що виявили витік масла під час технічного обслуговування газоперекачувального агрегату.
«До усунення зауважень щодо роботи обладнання транспортування газу в газопровід "Північний потік" повністю зупинено», — резюмував «Газпром».
Речник Єврокомісії Ерік Мамер заявив, що «Газпром» бреше щодо справжньої причини закриття газогону. Мамер стверджує, що це є ще одним підтвердженням ненадійності «Газпрому» як постачальника та доказ цинізму росії, «яка вважає за краще спалювати газ замість виконання контрактів».
Ситуація на Запорізькій АЕС
Гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі розповів, що під час першого кількагодинного огляду захопленої Запорізької АЕС його місія зафіксувала фізичні пошкодження на території станції та складні умови праці українських фахівців, які змушені «співіснувати» з окупантами. Він зазначив, що разом з командою зафіксував сліди та залишки від снарядів на будівлях території ЗАЕС.
«Це означає, що фізична цілісність об'єкта була порушена і неодноразово. Незалежно від кінетичної сили того, що ви кидаєте, завжди буде вплив. Це впливатиме на будь-які критерії безпеки та захищеності», — сказав Гроссі. Більше про оцінку від МАГАТЕ читайте тут.
Водночас Генштаб ЗСУ повідомив, що перед приїздом комісії МАГАТЕ росіяни вивезли із окупованої Запорізької АЕС всю військову техніку.
Також 2 вересня на Запорізькій АЕС під'єднали до енергомережі енергоблок № 5. Напередодні він вимкнувся внаслідок російських обстрілів.
Нова допомога Україні
Адміністрація президента США Джо Байдена закликала Конгрес Сполучених Штатів схвалити виділення 13,7 мільярда доларів для розв'язання проблем, пов'язаних з російським вторгненням в Україну.
Із них 11,7 мільярда доларів хочуть направити на допомогу Україні. Гроші хочуть спрямувати на військову допомогу, розвідку та пряму бюджетну підтримку України.
Обмеження російських нафти і газу
Країни «Великої сімки» (G7) досягли політичної домовленості працювати над обмеженням цін на російську нафту, щоб позбавити рф можливості вести війну проти України. За словами двох чиновників, із якими розмовляли журналісти Financial Times, цей захід запровадять одночасно з ембарго ЄС на імпорт російської нафти. Відтак 5 грудня обмеження почне діяти для сирої нафти, а 5 лютого — для нафтопродуктів.
Водночас Єврокомісія запропонувала обмежити ціну на російський трубопровідний газ, щоб завадити спробам президента росії володимира путіна маніпулювати енергетичним ринком ЄС.
Ситуація на фронті
Генштаб ввечері повідомив, що Збройні сили України відбили наступи росіян на Авдіївському і Південнобузькому напрямках. Водночас на Бахмутському напрямку наступ окупантів триває — там із боку ворога атакують підрозділи «кадирівців». Рота окупантів, яка базувалася у спортивному клубі «Загублений світ», покинула Херсон та вивезла на тимчасово окуповану територію Криму награбоване майно в 5 тентованих вантажівках.
Також у Генштабі кажуть, що біля Херсона та Енергодара ЗСУ знищили 3 артилерійські системи окупантів, склад із боєприпасами та близько роти особового складу. Поранених вивезли до лікарень поблизу Борозенського Херсонської області, але через неналежний рівень медичної допомоги більшість окупантів померли від отриманих поранень.
- Поділитися: