Заява міністра соціальної політики Андрія Реви про мешканців тимчасово окупованих районів Донбасу, в якій він назвав людей «мразями», заслуговує політичної реакції, бо це політичний стейтмент.

Про це в ефірі програми «Нині вже» на Громадському заявила Альона Луньова — менеджерка з адвокації Центр інформації про права людини.

Нещодавно у сюжеті британському каналу BBC Рева сказав: «Всі, хто був проукраїнські, ті виїхали. А той, хто хоче отримувати дві пенсії, там і тут, — нехай потерпить. Мені їх не шкода ніколи абсолютно. Мені шкода тих солдатів і офіцерів і їхні родин, які вбиті там, за цих мразів».

«І пан Шамбір (заступник міністра соціальної політики України), і пан Рева повторювали як мантру: «Ми хочемо платити пенсії, ми не знаємо як». І продовжують це говорити. Те, що пан Рева сказав в інтерв’ю … ми розуміємо, чому наші рекомендації щодо створення механізму пенсій залишаються без відгуку. Тому що це персональна позиція міністра, тому що йому їх не шкода», - заявила менеджерка.

«Тут варто зробити ремарку, що дві пенсії вони б отримали, якби ми визнавали, що так звані «Л/ДНР» є державними утвореннями і платять пенсії, бо пенсії є державним зобов’язанням. Якщо ми визнаємо, що на окупованих територіях окупант платить певні гроші, але ми не можемо оцінити, наскільки цих грошей може вистачати на життя, це не скасовує зобов’язання України платити пенсії», — додала Луньова. 

Раніше художниця Алевтина Кахідзе відповіла на висловлювання Реви малюнком із зображенням її матері, яка померла у черзі на контрольному пункті в'їзду-виїзду.

У коментарі Громадському Кахідзе зазначила: «Пан міністр обурюється відчуженням цих громадян від держави, він нібито обурюється, що вони не патріоти, але мені здається, що коли держава штовхає величезну кількість людей до брехні (щоб отримати українську пенсію, пенсіонерам з непідконтрольних територій треба отримувати довідку внутрішньо перемішеної особи – вдавати переселенців) … Так робила і моя мама, хоча вона не була переселенкою і ніколи не хотіла переїжджати звідти … Коли я побачила, що вона має цю довідку ВПО, я намагалася зрозуміти, що відбувається, і зрозуміла що це єдиний спосіб отримати цю пенсію. Коли держава штовхає до брехні, то отримує те відчуження, яким пан міністр так обурюється. Перше, що треба зробити — це щоб вони не брехали».

Міжнародні організації неодноразово зверталися до українського уряду з закликом скасувати прив’язку виплати пенсій до статусу внутрішньо переміщених осіб.

Нагадаємо, 16 січня мати Алевтини Кахідзе померла на контрольно-пропускному пункті бойовиків самопроголошеної «ДНР». Донька розповіла, що її мати їхала на підконтрольну уряду територію «відмітитися» для отримання пенсії. За 2018 рік на контрольних пунктах в'їзду-виїзду на межі з окупованими територіями померли півсотні людей.

Поділитись: