За 2018 рік на контрольних пунктах в'їзду-виїзду на межі з окупованими територіями померли півсотні людей. Лише з початку цього року — восьмеро. Серед них — чимало літніх людей. Чому пенсіонери помирають на пунктах пропуску між підконтрольною уряду та окупованою територією України — в матеріалі Громадського.

Чому пенсіонери стоять на КПВВ?

Все просто — переважно літні люди їдуть за пенсіями. Щоб отримати її українці з непідконтрольних територій повинні мати статус внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Для цього вони реєструються у прифронтових населених пунктах. Але недостатньо просто зареєструватися. Свій статус постійно треба підтверджувати — на окупованих територіях люди, за законом, не можуть перебувати довше, ніж 60 днів. Відтак їм доводиться їздити між фактичним місцем проживання і місцем реєстрації. А це означає — стояння в чергах на пунктах пропуску. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Хіба ми — вороги?»: як отримують пенсії люди з непідконтрольного Донбасу

Одні — платять і їдуть, інші — стоять, дехто в очікуванні помирає

З початку 2019 року на пунктах пропуску померли восьмеро людей. Одна з них — мати української художниці Алевтини Кахідзе. 16 січня її серце зупинилося на контрольно-пропускному пункті бойовиків самопроголошеної «ДНР». Донька розповіла, що її мати їхала на підконтрольну уряду територію «відмітитися» для отримання пенсії.

З телефону матері Алевтині подзвонив незнайомий чоловік. Він представився співробітником посту так званої «ДНР» і сказав, що жінці стало зле в автобусі, а коли приїхала швидка, пульсу вже не було. За словами Алевтини о 4 ранку матір виїхала зі Жданівки, але до лінії розмежування не доїхали близько 40 кілометртів.

«Її тіло привіз водій ритуальної служби. Я запитала його, що ви взагалі там бачили? Він сказав, що на посту «ДНР» ситуація така, що дехто з пенсіонерів або ті, хто хоче швидко перетнути лінію зіткнення, платять перевізникам, аби їхати без черги, а такі бідолашні, як моя мама, стоять», — розповіла Громадському Алевтина Кахідзе.

Разом із мамою художниця створила цілу серію малюнків, присвячених «пенсійному туризму», аби показати, через що доводиться проходити пенсіонерам на тимчасово окупованій території.

«Де-факто пенсіонери з непідконтрольних територій кинуті владою України, вони не отримають пенсію. Вони не мають права там жити, не сказавши «я — переселенець». Тобто їм усім там довелося збрехати. Це зробила і моя мама».

Вимушені мігранти: весь час їздити, щоб отримати пенсію

За даними Мінсоцполітики, на окупованій території проживає мільйон двісті тисяч пенсіонерів. Більшість із них бодай раз за період окупації (з 2014 року) отримували виплати. Втім лише 700 тисяч людей отримують свої гроші регулярно.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Я — переселенка, і я обиратиму президента»

Заступник Міністра соціальної політики України Микола Шамбір в ефірі програми «Нині вже» на Громадському заявив, що довідка ВПО — лише формальність, яка підтверджує місце, за яким людина отримує пенсію. Він додав: в Міністерстві знають, що люди не проживають там, де реєструються:

«Ми свідомо пішли на те, що не звертаємо уваги на цей статус, по суті, реєстрація є механізмом отримання пенсії».

Дарина Толкач — координаторка Благодійного фонду «Право на захист», який здійснює моніторинг на КПВВ, — зауважила, що лише близько 10% людей, які перетинають пункти, проживають постійно на підконтрольній території. Всі інші — мешканці окупованих регіонів.

«Ба більше, статистика показує, що понад 60% людей, які перетинають КПВВ, — це особи, старші 60 років. Тому очевидно — вони подорожують, щоб реалізувати свої права, передбачені Конституцією та законами України, та отримувати пенсію», — додала Толкач.

Раніше Верховний суд скасував положення про фізичні перевірки проживання внутрішньо переміщених осіб за адресами їхньої реєстрації. Водночас залишив у силі норму про ідентифікацію особи Ощадбанком раз на 6 місяців. Однак, за словами координаторки БФ «Право на захист», цей механізм не працює.

Толкач нагадала про ще один важливий документ — постанову, яка дозволяє Мінсоцполітики не виплачувати пенсії, виплату яких раніше припинили, навіть якщо суд постановив повернути гроші:

«Особа може отримати невиплачені кошти тільки терміном на півроку, а все інше, що вона недоотримала, — це пряма економія».

«Все ще існують списки СБУ, списки «Аркан», які відстежують перетин лінії розмежування і перебування особи понад два місяці на непідконтрольній території. Тобто навіть якщо людина проходить ідентифікацію в Ощадбанку, їй можуть призупинити виплату пенсії. Найбільші проблеми виникають саме через ці списки, тому що система «Аркан» не була створена для відстежування і прив’язки до соціальних виплат чи то пенсій. Вона — для потреб прикордонної служби. Використання її для відстежування перебування особи на непідконтрольній території не передбачено законодавством», — зауважила Толкач.

Щоб вирішити проблеми з виплатою пенсій людям з непідконтрольних територій коаліція громадських організацій запропонувала внести зміни до деяких законів. Активісти наполягають на двох головних умовах:

— скасувати «прив’язку» до довідки внутрішньопереміщеної особи;

— уніфікувати процедури щодо пенсіонерів на окупованих та на підконтрольних уряду територіях.

Водночас у Мінсоцполітики наполягають, що виплати здійснюють за фактичним місцем реєстрації, а на непідконтрольні уряду території це робити неможливо.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Від Донбасу до Чорнобиля: як переселенці зі сходу відновлюють села навколо зони ураження ЧАЕС

Поділитись: