Очільник САП знову скасував постанову прокурора про закриття справи «Роттердам+»
Виконувач обов'язків очільника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) Максим Грищук удруге скасував постанову прокурора Віталія Пономаренка про закриття справи «Роттердам+».
Про це повідомили в Національному антикорупційному бюро України (НАБУ).
Крім того, Грищук скасував постанову про відновлення розслідування, яка передувала закриттю справи. За нею залишалося лише кілька днів на передачу справи до суду: «Так слідство не втратило дорогоцінні процесуальні дні, які необхідні для його завершення».
У НАБУ закликали генеральну прокурорку Ірину Венедіктову змінити прокурора у справі «Роттердам+» — там вважають, що поведінка Пономаренка свідчить про його упередженість.
«Наразі лише генпрокурорка має можливість змінити Пономаренка, однак уникає ухвалення відповідного рішення. Це унеможливлює здійснення подальшого неупередженого розслідування», — наголосили в НАБУ.
Прокурор САП закривав справу щодо «Роттердам+» у серпні 2020 року, січні 2021-го та квітні 2021-го. Першого разу її відновлював Вищий антикорупційний суд, а вдруге та втретє — очільник САП. Після того, як Пономаренко вдруге закрив справу, генеральна прокурорка заявила, що щодо нього проведуть службову перевірку.
Що таке «Роттердам+»?
Це формула, яка визначала вартість електроенергії, яку виробляли теплоелектростанції. Її застосовували у 2016-2019 роках.
Для виробництва електрики ТЕС потрібно спалювати вугілля. Відповідно до формули «Роттердам+», вартість цього вугілля для ТЕС залежала від ціни на вугілля на європейському ринку, а саме в порту міста Роттердам, що в Нідерландах.
До цієї ж ціни додавали вартість транспортування вугілля з Роттердама, хоча левову частку вугілля ТЕС купували не в Нідерландах, а в Україні, Росії або з окупованих територій (під виглядом російського вугілля). Тому насправді ціна вугілля була нижчою і ТЕС отримували надприбутки.
Найбільше від цього вигравав олігарх Рінат Ахметов, бо його компанія ДТЕК є монополістом на ринку і має найбільше ТЕС у країні. Натомість платили за це українці та українські підприємства, які мали високі тарифи на електроенергію.
За інформацією Венедіктової, справа, відома як «Роттердам+», була зареєстрована в Єдиному реєстрі досудових розслідувань ще 24 березня 2017 року — її розслідують досі.
- Поділитися: