Суддя у справі про розстріли на Інститутській 20 лютого 2014 року Сергій Дячук висловив обурення Офісу генпрокурора через те, що наприкінці грудня на сайті ГПУ з’явилися вказівки, як має діяти суд після зміни запобіжного заходу ексберкутівцям:

Суддя з надзвичайною увагою спостерігав за двома днями судового процесу (розгляд апеляцій на зміну запобіжного заходу ексберкутівцяв — ред.) в Апеляційному суді. До речі, ми дякуємо Анастасії Станко (журналістка hromadske — ред.) за стрім з цього судового засідання. 

Випадково з інформаційного сайту «Гордон» головуючий (суддя — ред.) у справі дізнався про те, що з приводу ситуації, що сталася 28 грудня 2019 року, ГПУ зробила публічну заяву про діяльність суду присяжних. З 2 січня сайту ГПУ немає, стара редакція, заяву треба було шукати.

Зазначимо, що наприкінці грудня прокурорів Олексія Донського, Ігоря Земскова, Яніса Сімонова та Дениса Іванова, які упродовж кількох років займалися справами Майдану, виключили із судового процесу у справі про розстріли на Інститутській. Замість них призначили нових — Сергія Куцого, Віталія Суботіна, Олександра Шеваленка. Відповідну постанову ухвалив генеральний прокурор Руслан Рябошапка.

Нові прокурори попросили відпустити на обмін п'ятьох ексберкутівців: Олега Янішевського, Сергія Зінченка, Павла Аброськіна, Сергія Тамтуру й Олександра Маринченка. Згодом суд звільнив усіх ексберкутівців під особисте зобов'язання.

29 грудня 2019 року українська влада передала колишніх беркутівців, обвинувачених у розстрілах на Інститутській у 2014 році, у рамках обміну з самопроголошеними «Д/ЛНР».

Втім, у прокуратурі повідомили про те, що розгляд справи продовжиться попри зміну запобіжних заходів ексберкутівцям. Обвинувачені будуть зобов’язані виконувати покладені судом обов’язки, зокрема прибувати за першим викликом суду.

У разі невиконання обов‘язків і встановлення обставин, що обвинувачені переховуються від суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності, суд оголосить їх у розшук. Після чого може бути здійснення заочного кримінального провадження.

Головуючий суддя у справі про розстріли на Інститутській Сергій Дяук (у центрі), 14 січня 2020 року
Фото:

hromadske

Суд реагуючи на таке повідомлення через присутніх тут представників Офісу генпрокурора хоче висловити своє обурення тим, як на сайтах органів, працівники яких беруть участь у процесі, дозволяють собі прогнозувати та вказувати, як має діяти суд за тих чи інших обставин. Такого права не має, ні Генеральна прокуратура, ні Офіс генерального прокурора, ні інші будь-які посадові особи. 

Твердження про те, що безапеляційно буде продовжено судовий розгляд, може скласти враження у пересічного громадянина, що суд це структурний підрозділ Генпрокуратури, який керується дорожніми картами. Ми маємо надію, що створений Офіс генерального прокурора не буде повторювати помилку Генеральної прокуратури та в такий спосіб не буде впливатиме на суд та на присяжних, які не є фаховими юристами та можуть сприймати такі рекомендації як єдино можливий правильний крок суду.

З розумінням ставлячись до того, що 28 грудня ГПУ вимушена була пояснювати якісь обставини чи звертатися з повідомленнями до громадян, ми вважаємо, що було б доцільно прокоментувати дії саме працівників ГПУ і сказати про їхні можливі подальші дії, а не казати те, що буде робити суд. 

Поки судом встановлено зі ЗМІ, що обвинувачені у межах цього незавершеного судового процесу допроваджені на непідконтрольну Україні територію. Після судового засідання складом суду присяжних будемо обговорювати можливість повідомлення про втручання в діяльність присяжних у частині, що стосується здійснення правосуддя. 

Ми виробимо спільну думку. Обурює, що досі суд офіційно не поінформований про те, що відбулося. 

Також Дячук подякував журналістці hromadske Анастасії Станко за стрім із судових засідань напередодні обміну, під час яких змінили групу прокурорів та врешті змінили запобіжний захід ексберкутівцям, що дозволило їх передати на обмін.

Нагадаємо, 29 грудня 2019 року відбувся великий обмін утримуваними особами між Україною і так званими «ДНР» і «ЛНР». З полону бойовиків повернулися 76 українців. СБУ оприлюднила імена всіх звільнених з полону українців: це 12 військових і 64 цивільних.

У межах обміну Україна передала бойовикам понад 120 людей, ще 17 відмовились брати участь в обміні. Українська влада зокрема передала колишніх беркутівців, обвинувачених у розстрілах на Інститутській у 2014 році.

Родини Героїв Небесної сотні зверталися до президента Зеленського з проханням не звільняти колишніх беркутівців для обміну.

Коментуючи видачу ексберкутівців, президент Володимир Зеленський заявив, що такою була умова цього обміну.

Поділитись: