ООН вважає, що репресії в Білорусі можуть бути злочинами проти людяності
Управління Верховного комісара ООН з прав людини опублікувало доповідь, присвячену політичним репресіям у Білорусі. Згідно з нею, масштаб репресій у країні є таким, що може розцінюватися як злочини проти людяності.
Про це йдеться у звіті, який цитує «Радіо Свобода».
У доповіді ООН розглянула переслідування опонентів самопроголошеного президента Олександра Лукашенка. Переслідування стали масовими у 2020 році, коли білоруси публічно висловили незгоду з результатами президентських виборів. ООН назвала ці порушення прав людини «брутальними, масштабними і систематичними». За висновками ООН, ці порушення тривають досі.
Дослідження ґрунтується на затвердженнях 207 жертв та свідків репресій. Також ООН проаналізувала понад 2500 доказів, включно з фотографіями, відеозаписами, медичними даними та рішеннями судів.
Докази свідчать про невиправдане застосування сили, випадки побиття, тортур, зґвалтувань, незаконних арештів та безкарного перевищення владних повноважень. В ООН вважають ці випадки частиною єдиної кампанії з утисків політичних супротивників Лукашенка.
Наступного тижня доповідь мають представити на засіданні Ради з прав людини ООН.
Репресії в Білорусі
У серпні 2020 року в Білорусі спалахнули масові протести через проголошення переможцем президентських виборів Олександра Лукашенка, який обіймав цю посаду понад 26 років. Протестувальники не визнали цих результатів і вимагали визнати опозиціонерку Світлану Тіхановську легітимною президенткою Білорусі.
Попри масові мітинги та акції в усій країні, Лукашенко провів інавгурацію та знову обійняв посаду президента. А протестувальників силовики жорстко розганяли, затримували й загалом переслідують, зокрема й кримінальними справами.
За час протестів були затримані десятки тисяч людей, п'ятеро протестувальників загинули внаслідок жорстких дій силовиків, сотні людей визнали політв'язнями.
- Поділитися: