Опитування людей біля виборчих дільниць 25 жовтня, ініційоване президентом Зеленським, частково створювало неправомірну політичну перевагу для учасників виборчого процесу від партії влади.

Про це повідомила керівниця місії спостерігачів від Бюро ОБСЄ з демократичних інститутів та прав людини (БДІПЛ) Інгібйoрг Сольрун Гісладоттір на онлайн-брифінгу, передає «Інтерфакс-Україна».

Вона наголосила, що опитування також розмивало безпосередньо межі між державою і політичною партією. В ОБСЄ нагадали, що його ініціював президент Володимир Зеленський. Профінансувала проведення опитування його політична партія «Слуга Народу», а стосувалося воно ініціатив, які наразі запроваджує влада.

Водночас Гісладоттір зазначила, що люди, які працювали на президентському опитуванні, переважно перебували поза виборчими дільницями і не проявляли активності, хоча були досить помітними.

Як в ОБСЄ оцінюють вибори?

У Бюро ОБСЄ з демократичних інститутів та прав людини зазначають, що виборчий процес загалом пройшов спокійно і був добре організований. Це попередні висновки, а представники місії продовжать спостерігати за виборами в Україні під час другого туру.

Що це за Бюро?

Місія Бюро ОБСЄ з демократичних інститутів та прав людини (БДІПЛ) зі спостереження за місцевими виборами розпочала свою роботу в Україні 23 вересня 2020 року, команда місії налічує 16 експертів, які працюють у Києві, а також 66 довгострокових спостерігачів, які працюють на всій території України.

Сумнівне опитування

Слід зазначити, що опитування, ініційоване Зеленським, важко назвати репрезентативним, бо воно було добровільним і його організатори самі не формували вибірку. Тобто серед учасників опитування не були в рівній мірі представлені українці різного віку, статі, освіти тощо. Також ми не знаємо, скільки було жителів сіл, а скільки — міст, скільки учасників було з різних регіонів країни.

Тобто якщо брати соціологічні стандарти, опитування важко назвати таким, що демонструє реальну думку населення.

Крім цього, під час опитування фіксували різні «порушення» (у лапках, бо це не були реальні вибори й тому це не можна назвати порушеннями юридично), зокрема деякі люди отримували по 5 анкет, десь голосували неповнолітні.

Про серйозний вплив порушень свідчать і дані екзит-полу соціологічної групи «Рейтинг», який вона представила учора. Його результати суттєво відрізняються від того, що сьогодні попередньо представила «Слуга Народу»:

Поділитись: