«Оскар – 2019»: усі переможці, розчарування та радощі на кінопремії

У Лос—Анджелесі завершилася найочікуваніша кіно—подія року: 91—ша церемонія вручення премії «Оскар». Найвідоміші голлівудські зірки традиційно зібралися в кінотеатрі «Долбі» в очікуванні золотих статуеток. Цьогоріч церемонія вперше за 30 років відбулася без основного ведучого. Що ще цікавого було на врученні, а головне — хто переміг, розповідає Громадське.
Усього кіноакадемія роздавала нагороди у 24 номінаціях. Найкращий фільм отримала кінострічка «Зелена книга» режисера Пітера Фареллі. Фільм розповідає реальну історію відомого афроамериканського джазового піаніста Дона Ширлі (роль зіграв Магершал Алі) та шофера, якого той найняв для свого туру, Тоні Ліпа (Віго Мортенсен).
Дія відбувається у 60-ті роки, коли на півдні США ще існувала сегрегація. Саме тому герої використовують під час подорожі «Зелену книгу», де позначені безпечні місця для афроамериканців. Ця поїздка — свідомий вибір Дона Ширлі, попри те, що він зіштовхується з расовою дискримінацією у найрізноманітніших її проявах; навіть шанувальники його таланту, щойно він спускається зі сцени, дають йому зрозуміти, що на півдні люди з різним кольором шкіри належать до абсолютно різних соціальних груп. А ось водій до кінця подорожі стоє його другом, і ця дружба триватиме все життя.
Фільм зібрав 35,4 мільйонів доларів, його кошторис складав 23 мільйони.
Найкращий режисер: Альфонсо Куарон, фільм «Рома»
Найкраща чоловіча роль: Рамі Малек, роль Фреді Меркюрі у стрічці «Богемна рапсодія»
Найкраща жіноча роль: Олівія Колмен, за роль королеви Анни «Фаворитка»
Найкраща чоловіча роль другого плану: Магершала Алі, «Зелена книга»
Найкраща жіноча роль другого плану: Реджина Кінг, «Якщо Біл-стріт могла б заговорити»
Найкращий оригінальний сценарій: «Зелена книга»
Найкращий сценарій-адаптація: «Чорний куклукскланівець»
Найкращий анімаційний повнометражний фільм: «Людина-павук: Через всесвіти»
Найкращий фільм іноземною мовою: «Рома»
Найкраща робота художника-постановника: «Чорна пантера»
Найкраща операторська робота: «Рома»
Найкращий анімаційний короткометражний фільм: «Бао», студія «Pixar»
Найкращий документальний фільм: «Вільний підйом поодинці»
Найкращий короткометражний документальний фільм: «Крапка. Кінець речення»
Найкращий грим і зачіски: «Влада»
Найкраще зведення звуку: «Богемна рапсодія»
Найкращий звуковий монтаж: «Богемна рапсодія»
Найкращий монтаж: «Богемна рапсодія»
Найкращий дизайн костюмів: «Чорна пантера»
Найкраща оригінальна пісня: «Shallow» з «Народження зірки», Lady Gaga
Найкращий саундтрек: «Чорна пантера»
Найкращий ігровий короткометражний фільм: «Шкіра»
Найкращі спецефекти: «Людина на Місяці»
Найбільше нагород таким чином отримали «Богемна рапсодія» — чотири з п’яти номінацій, «Чорна пантера», «Рома», «Зелена книга» — взяли по три нагороди.
Натомість лідери в номінаціях виглядали дещо інакше. По дев’ять номінацій було у стрічок «Рома» та «Фаворитка». У «Народження зірки» — вісім, з яких фільм виборов лише одну, а в «Богемної рапсодії» — п’ять.
Цьогоріч уперше на престижну премію була номінована супергеройська стрічка «Чорна пантера» кіностудії Marvel. Крім того, на статуетку вперше претендував фільм стрімінгового сервісу Netflix — «Рома» Альфонсо Куарона.
Академія мала вручати й нову премію за «Найпопулярніший фільм», однак згодом сама ж віж неї відмовилася.
Українська стрічка «Донбас» Сергія Лозниці у шорт-лист Академії не увійшла. Водночас документальний фільм «Віддалений гавкіт собак» про події на сході України данського режисера Сімона Леренґа Вільмонта, над яким також працювали журналіст і асистент режисера Азад Сафаров і журналістка і асистентка продюсера Ельвіна Сеітбуллаєва, був номінований на «Найкращий документальний фільм».
Уперше за 30 років — без ведучого
Уперше за 30 років церемонія не мала ведучого. Натомість «Оскар 2019» вели «міні-ведучі»: американські актриси та комедіантки Тіна Фей, Емі Полер, Майя Рудольф, ведучий комедійного шоу «Daily Show» Тревор Ноа, актор, що зіграв Джеймса Бонда, Деніел Крейг, співачка та актриса Дженніфер Лопес, актор і режисер Гері Олдмен та інші.
Ведучим церемонії американської кіноакадемії у 2019 році мав бути американський актор, стендап-комік Кевін Гарт, відомий ролями в фільмах «Дуже страшне кіно», «Шалений патруль». Однак, через 2 дні після пропозиції він відмовився від неї через звинувачення у гомофобії, пов'язані з його публікаціями у соцмережах у 2010 році. Йдеться про жарт у Twitter Гарта у 2010 році: «Якщо мій син повернеться додому і спробує пограти з ляльковим будиночком моєї доньки, то я зламаю іграшки і скажу “Припини це, гей”».
Актор зазначив, що відтоді його ставлення до спільноти ЛГБТ змінилося, однак він не хоче відволікати людей від церемонії цим скандалом.
Церемонію натомість відкрив легендарний британський гурт Queen з американським співаком Адамом Ламбертом. Вони виконали легендарні пісні «We Will Rock You» та «We Are the Champions». Це стало знаковою подією, оскільки байопік «Богемна рапсодія» про покійного фронтмена гурту Фредді Меркьюрі змагався за головну нагороду.
17 зайчиків та парасолька Мері Поппінс
Попри ризик стати нудною подією, кінопремія таки відзначилася кількома моментами, що запам’яталися аудиторії.
На одній сцені з кумирами виступила й Lady Gaga — свій псевдонім вона обрала, надихнувшись піснею Queen «Radio Ga-Ga». З актором і режисером Бредлі Купером вони виконали пісню «Shallow» з фільму «Народження зірки», яку написала співачка у співавторстві з іншими сонграйтерами. Крім оскару, трек отримав «Золотий глобус» за «Найкращу пісню року».
У фільмі вони грали закохану пару, але чимало глядачів розгледіли близькість між дуетом і на сцені. «Перепрошую, але, якщо ви дружина Бредлі Купера, не мали б ви... трохи хвилюватися?», — написала у Twitter письменниця Лаура Тернер.
Порадували публіку ведучі, що вручали премію за «Найкращий костюм». Акторка Мелісса Маккарті і Браян Тірі Генрі самі вийшли у незвичайному вбранні: у Мелісси вся накидка була обишта плюшевими зайчиками, а Браян за компанію одягнув сукню. Цей жарт пов’язаний із фільмом «Фаворитка». У ньому мова йде про королеву Англії Анну, яка була останнім монархом із роду Стюартів. Усі її 17 вагітностей закінчилися трагічно: діти або народжувалися мертвими, або помирали невдовзі після народження. У пам'ять про своїх втрачених дітей королева Анна в фільмі доглядала за 17 кроликами. Головні ролі виконують Олівія Колман (королева Анна), Емма Стоун (Абігейл Хілл) та Рейчел Вайс (герцогиня Мальборо).
А Кіган Майкл Кі влаштував феєричну появу перед виступом номінанта з фільму «Мері Поппінс повертається» у категорії «Найкраща пісня»: він вилетів до сцени з парасолькою.
- Поділитися: