Нижня палата американського парламенту — Палата представників — майже одноголосно підтримала ухвалені раніше в Сенаті законопроєкти, що спрямовані на підтримку протестувальників у Гонконзі, автономному регіоні Китаю.

Про це повідомляє агентство Reuters.

Перший законопроєкт — Закон про права людини та демократію в Гонконгу — зобов’язує Державного секретаря Майка Помпео принаймні раз на рік засвідчувати, що в Гонконзі зберігається достатній рівень автономії, аби США надавали йому особливий торговельний статус. Крім того, посадовці, відповідальні за порушення прав людини в Гонконзі, підпадатимуть під санкції. За нього проголосувало 417 конгресменів, один — проти.

Другий законопроєкт забороняє продаж певних засобів для стримування натовпів — приміром, сльозогінного газу, ґумових куль і електрошокерів — поліцейським силам Гонконгу. Його підтримало 417 конгресменів, жоден не проголосував проти.

Тепер для остаточного набуття чинності обидва законопроєкти мають бути підписані президентом США Дональдом Трампом. Білий дім відмовився коментувати, чи буде підписано законопроєкти. Утім Reuters припускає, що навіть вето Трампа буде легко подолане повторним голосуванням більшістю в дві третини в обох палатах Конгресу.

Китай уже засудив рішення американського парламенту і попередив про вжиття контрзаходів з метою захисту свого суверенітету й безпеки.

Протести в Гонконзі — автономному регіоні Китаю — тривають уже 25-ий тиждень. Приводом стала прийнята поправка до закону, яка б дозволила екстрадувати людей з Гонконгу до материкового Китаю. Очільниця території Керрі Лем 23 жовтня виконала свою обіцянку відкликати поправку, проте протести це не зупинило.

Згодом протестувальники почали вимагати демократичних реформ, зокрема загального виборчого права, розслідування випадків насильства силовиків над протестувальниками та відставки самої Лем.

У ніч на 18 листопада тисячі гонконзьких протестувальників намагалися вирватися з оточеної поліцією будівлі Політехнічного університету. Правоохоронці у відповідь використали сльозогінний газ і почали масові затримання. Сутички стали чи не найбільшими за весь час протестів у Гонконгу.

За останніми даними, частина протестувальників усе ще лишається в будівлі університету. Тим часом у Гонконзі в середу, 20 листопада, знову відкрилися школи та університети — через шість днів після вимушеного тимчасового закриття.

Гонконг — особливий адміністративний район Китаю, один із фінансових центрів світу, розташований на острові на південному сході країни, колишня британська колонія. Після закінчення Другої світової війни Гонконг належав Великій Британії, але у 1984 році Лондон зобов’язався передати Гонконг Пекіну за умов, що острів збереже економічну незалежність і капіталістичний устрій. У 1997 році Китай отримав суверенітет над Гонконгом, відтоді вони існують за формулою «одна країна — дві системи».

Поділитись: