Розмір першого траншу нової кредитної програми Міжнародного валютного фонду може скласти 1,75-2 мільярда доларів. На відміну від звичайної практики МВФ, кошти з цього траншу підуть безпосередньо до бюджету, а не до золотовалютних резервів.

Про це повідомив президент України Володимир Зеленський після засідання фракції «Слуга Народу», що відбулося ввечері 27 березня.

«Після виконання всіх умов протягом днів 15 ми отримаємо перший транш у розмірі 1,75-2 мільярда доларів одразу в бюджет України і зможемо підтримати наших людей», — заявив Зеленський.

Зазначимо, що за всю історію співпраці України та МВФ, кошти до бюджету фонд перераховував лише двічі: у розпал економічної кризи 2008 року та у 2014 році. У решті випадків МВФ зараховує кошти до золотовалютних резервів, для того, аби підтримати фінансову стабільність держави та її здатність підтримувати стабільність грошової одиниці та цін.

Щодо самої програми співпраці МВФ, то її розмір можуть збільшити з 5,5 мільярда доларів до 8 мільярдів доларів.

Зеленський повідомив, що для того, аби отримати гроші від МВФ Україні потрібно виконати 2 умови:

  • так званий «антиколомойський закон» — зміна до законодавства про банки, у якій остаточно забороняється повернення збанкрутілих банків на ринок, а націоналізованих банків — колишнім власникам. Законопроєкт розробили у Нацбанку спільно з депутатами та урядовцями. Очікується, що після його ухвалення Радою повернення ПриватБанку колишнім власникам Ігорю Коломойському та Геннадію Боголюбову стане неможливим. Водночас олігархи зможуть вимагати від держави компенсації збитків, якщо суд визнає рішення про націоналізацію незаконним;
  • земельна реформа — відкриття ринку землі сільськогосподарського призначення, надання власникам земельних паїв права продавати землю. Наразі ж такого права вони не мають, тому операції з продажу заміняють на договори довгострокової оренди, терміни якої інколи складають десятки чи сотні років.

Щодо земельної реформи, то Рада погодилася ухвалити компромісний варіант, який передбачає поступове запровадження ринку землі.

7 грудня 2019 року Україна та Міжнародний валютний фонд домовилися про початок нової програми співпраці, підписавши Staff Level Agreement — попередню згоду, яка означає намір МВФ укласти кредитну програму з Україною. Загальна сума фінансування має скласти близько 5,5 мільярда доларів терміном на 3 роки.

Остаточно затвердити нову програму між МВФ та Україною має Рада директорів МВФ. Однак наразі цього не сталося. Однією з причин цього називають те, що Україна не виконала попередніх вимог МВФ. Серед них — ухвалення закону, який має не допустити повернення ПриватБанку колишнім власникам. Також МВФ прагне, аби Україна створила ринок землі.

Водночас колишні акціонери ПриватБанку намагаються через суд повернути собі банк.

Поділитись: