Піар за гроші олігархів? Що кажуть депутати про всенародне опитування Зеленського

За 5 днів до місцевих виборів президент Володимир Зеленський звернувся зі щорічним посланням до Верховної Ради. Окрім своїх досягнень на посаді та критики попередників, Зеленський знову нагадав про опитування, яке він готується провести у день голосування 25 жовтня. Про одне з питань — вільну економічну зону на Донбасі — Зеленський розповів детальніше і запевнив, що бачить Донбас сучасним, заможним і безпечним. Однак до ініціативи Зеленського залишається багато питань і у виборців, і в самих депутатів — про них ми поговорили з представниками різних політичних сил.
Чиї гроші?
Питання, яке чи не найбільш цікавить, залишається відкритим: за які гроші проведуть це опитування. Політсили-опоненти влади вже наполягають, що походження фінансування має стати предметом розслідування. Представниця «Європейської Солідарності», членкиня антикорупційного комітету Ради Вікторія Сюмар називає технологію прямою корупцією. «Очевидно, що спонсорські внески не робляться просто так. Хочу побачити мільйонера чи мільярдера, який бажає отримати відповіді на оці популістичні питання. Гроші дадуть за певні послуги, які Зеленський потім буде олігархам віддавати», — пояснює вона.
Корупція чи ні, а декларувати потрібно, вважає голова парламентської групи «За майбутнє» Ігор Палиця. Причому зробити це має особисто Володимир Зеленський як замовник опитування. «Я чекаю, коли це буде внесено у президентську декларацію. Він не має права за антикорупційним законодавством ні від кого отримувати жодних подарунків», — пояснив він.
Пояснювати за президента, звідки гроші, доводиться представникам його політичної сили. І покажуть, і задекларують, запевняє заступниця голови фракції «Слуга Народу» Євгенія Кравчук. Але все це — згодом. Раніше Кравчук анонсувала, що опитування проведуть за гроші небайдужих меценатів. У коментарі hromadske вона уточнила, що всі кошти на опитування обов’язково будуть задекларовані, а прізвища меценатів оголосять найближчим часом: «Я думаю, що всі будуть приємно здивовані».
А голова фракції «Слуга Народу» Давид Арахамія взагалі відповідати відмовився, обмежившись коротким: «Про усе оголосять згодом».

Врятувати рейтинги
Загалом більшість народних депутатів, з якими ми поговорили, вважають опитування політичною технологією і намаганням врятувати рейтинги президентської політичної сили.
«Це політичний хід і механізм врятувати рейтинги “Слуги Народу”, якій зараз менше довіряють і менше хочуть за неї голосувати», — каже народна депутатка від фракції «Голос» Інна Совсун. На її думку, це втручання у місцеві вибори, адже «Слуга Народу» прямо асоціюється з президентом Зеленським. Тому коли людям біля виборчих дільниць нагадують про питання від президента, виборці згадають і про його партію: «Навіть якщо люди не відповідатимуть на питання, вони підходять до дільниці й бачать “президент України”, вони одразу згадують про нього. Це базові прийоми психологічної маніпуляції», — вважає Совсун.
Прихованою агітацією з багатьма невідомими опитування Зеленського називає представник «Батьківщини» Сергій Тарута: «Це приховане лобіювання своєї політичної сили. Хто буде проводити опитування? Хто буде підраховувати».
У президентській фракції такі закиди — хто б сумнівався! — заперечують. Опитування називають важливим інструментом народовладдя: «Якщо Офіс президента вирішив проводити це опитування, отже, воно для чогось йому потрібне. Такий метод контакту з населенням у цьому випадку виправданий… Треба бачити й розуміти, чого безпосередньо хочуть люди», — каже депутат від «Слуги Народу» Жан Беленюк.
Відповів критикам і сам президент у своєму посланні, а ще нагадав про владу народу: «Різні інструменти народовладдя та прямої демократії з’являються дедалі активніше. Є багато успішних прикладів їхнього використання у Швейцарії, Канаді, Ірландії. Хоча найуспішніший усім вам добре відомий. Це 1 грудня 1991 року. Коли 28 мільйонів 804 тисячі та 71 громадянин України на референдумі проголосували за Незалежність України. Пам’ятаючи це, дивно, коли ви кажете, що питати думку українців – небезпечно».

План для Донбасу
Також під час послання Зеленський вперше розповів про свої плани щодо вільної економічної зони на підконтрольних територіях Донецької та Луганської областей. Це одне з питань всенародного опитування 25 жовтня.
«Сучасний, безпечний, заможний», — таким президент бачить Донбас у майбутньому. Для цього, переконаний, регіону, що найбільше постраждав від російської агресії, потрібні особливі економічні умови.
«Нам потрібна Стратегія розвитку економіки Донецької та Луганської областей, що включатиме податкові та митні преференції, страхування військово-політичних ризиків для інвесторів, арбітраж за міжнародними стандартами», — говорив з парламентської трибуни Зеленський. Водночас майже половина українців (45,3%) не підтримують створення на Донбасі вільної економічної зони. Про це свідчать результати опитування Київського міжнародного інституту соціології. Вони демонструють, що третина опитаних українців навіть не розуміє, що таке вільна економічна зона, про це йдеться в результатах опитування.
Також дослідження показало й ставлення українців до самого опитування. Зокрема, питання про щирість намірів Зеленського практично розділило опитаних: 44% повірили у добрі наміри президента, а 44,1% вважають це політичною технологією для досягнення власних цілей.
- Поділитися: