Пишуть, що в Києві проти коронавірусу вакцинують усіх охочих, а не пріоритетні групи. Спробували з’ясувати, чи так це

У Києві в суботу, 29 травня, відкрився один із трьох пілотних пунктів масової вакцинації проти коронавірусу. І хоча наразі в Україні триває лише третій етап вакцинації і щеплювання мають отримати пріоритетні групи, у соцмережах пишуть, що люди отримують вакцину поза чергою.
У повідомленні Міністерства охорони здоров’я зазначалося, що до пунктів масової вакцинації запрошуватимуть за попереднім телефонним дзвінком, а «пріоритет надаватиметься людям похилого віку». Але, як ми вже писали, у соцмережах стверджують, що це не зовсім так.
Наша кореспондентка Ксюша Савоскіна побувала в центрі вакцинації в Києві, що в Міжнародному виставковому центрі. За її словами, вакцинують і людей без персонального запрошення — потрібно лише показати, що ви зареєструвалися на щеплення в «Дії», маєте ідентифікаційний код і паспорт. Це розповіли Ксюші й медики, що працюють у пункті вакцинації, і люди, які перебували в черзі.
Ксюші Савоскіній також вдалося зробити щеплення проти коронавірусу.
«Це було порівняно швидко. Мене привели до вільної бригади, я заповнила форму. Розказали про вакцину, спитали, чи були в мене алергічні реакції на якісь вакцини до цього, і зробили щеплення. Не боляче. Уже десь пів години минуло після вакцинації, почуваю себе нормально», — розповідає вона.
По пояснення ми звернулися до координатора з вакцинації в Києві Василя Животенюка. Він розповів, що за день до роботи пункту щеплювання обдзвонили майже вісім тисяч людей із пріоритетних груп. Із них планували вакцинувати 1 600 людей, але бажання зробити це підтвердили тільки 560.
«Ще 2 510 — думають. Приблизно 800 людей уже встигли провакцинуватися до цього. Дуже багато людей не брали слухавку. Сьогодні й завтра [29-30 травня] ми будемо пропускати тих, хто просто зареєстрований у "Дії"», — розповів Животенюк.
На питання, чому так сталося, що вакцинують людей поза чергою, він відповів: «Ще три-чотири дні тому ми не знали точно, чи буде центр вакцинації в Києві уже на ці вихідні. Ми не проводили активного запису населення зі списку "Дії"».
«З понеділка ми будемо вести запис, обдзвонювати, тому до наступних вихідних ми будемо вакцинувати лише за списками», — додав Животенюк. Він уточнив: пункт працюватиме щовихідних із 10:00 до 18:00, використовуватимуть тільки китайську вакцину CoronaVac. 25 травня Київ отримав 20 640 доз цього препарату; його має вистачити на вакцинацію 10 320 людей.
А що із введенням другої дози вакцини тим, хто встигне щепитися фактично поза чергою 29-30 травня? Медики з бригади, яка вакцинувала нашу кореспондентку, пояснили: другу дозу вона зможе отримати або в цьому самому пункті вакцинації, або ж сімейний лікар покличе її в пункт вакцинації за місцем проживання.
Раніше 29 травня на пресланчі міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко також коментував ситуацію з вакцинацією в пунктах масового щеплювання. За його словами, алгоритми МОЗ передбачають вакцинування пріоритетних груп, а «як спрацьовує на місці — це людський фактор».
«Якщо ви думаєте, що людині 80+, яка є в "Дії", подзвонили, запросили на вакцинацію на завтра — і вона одразу пішла її робити, то це не так», — розповів Ляшко.
Вакцинація в Україні триває з 24 лютого. Щеплення роблять чотирма препаратами: CoviShield — та сама вакцина Oxford/AstraZeneca, яку виготовляють в Індії, AstraZeneca, яку виготовляють у Південній Кореї, CoronaVac та Pfizer.
За Національним планом вакцинації проти коронавірусу, у травні в Україні мали б зробити щонайменше 5,6 млн щеплень. Для цього щодня потрібно вакцинувати приблизно 182 тисячі людей — поки таких темпів не досягли.
Станом на 29 травня загалом в Україні зробили 1 132 821 щеплення. Першу з двох доз отримали 1 008 857 людей, а завершили вакцинацію, тобто отримали дві дози, 123 964 людини.
- Поділитися: