Українських військових моряків заводять до Київського районного суду в окупованому Сімферополі, Крим, 27 листопада 2018 року
Фото:

EPA-EFE/ARTUR SHWARZ

В окупованому Криму арештували 22 українських моряків та 2 співробітників СБУ. Вони перебували на бортах кораблів, які захопила Росія неподалік Керченської протоки. «Суди» відбулися 27 та 28 листопада . У матеріалі Громадського — про незаконний «суд» і про те, як Росія вже зараз починає фабрикувати справи.

Арешти

На лаві підсудних опинилися 22 українські моряки та 2 контррозвідників СБУ.

Їх затримали одразу після захоплення кораблів увечері 25 листопада. За 48 годин термін тримання під вартою сплив, але росіяни не поспішали відпускати українців. Вони поділили їх на три групи та судили 27 та 28 листопада.

Трьох членів екіпажу катера «Бердянськ» — Андрія Ейдера, Андрія Артеменка та Василя Сороку, поранених під час захоплення, судили просто в Керченській лікарні №1. Їх арештували на 2 місяці. Водночас адвокатів до них не пустили. Захисник співробітника СБУ Василя Сороки Олексій Ладін каже, що ФСБ діяла незаконно:

«Цілком можливо, що така поведінка слідчого, який знав про адвоката за угодою, і менше з тим клопотав про арешт Сороки, не сповістивши мене, свідчить про ймовірний фізичний тиск на мого підзахисного», — розповів Ладін журналістам «Нової газети».

Другу групу з 12 моряків судили в анексованому Сімферополі: це Віктор Беспальченко, Володимир Терещенко, Сергій Цибізов, Андрій Оприско, Юрій Будзило, Михайло Власюк, Сергій Попов, Богдан Головаш, Роман Мокряк, Сергій Чулиба, Владислав Костишин, Володимир Варимез.

До зали засідань не пустили нікого, крім учасників процесу та російських журналістів.

Рішення суду — арештувати на 2 місяці. Тільки після засідання їх направили до СІЗО Сімферополя. До цього ж, за словами адвокатки Сергія Чибізова Оксани Железняк, їх постійно перевозили:

«Умови утримання в них жахливі. Вони перебувають без змінного одягу, без нормальних умов. Їх постійно кидають з одного слідчого ізолятора в інший, кудись перевозять».

За словами адвокатів, українці відмовилися свідчити та певні у своїй невинуватості.

28 листопада суд обрав запобіжний захід для третьої групи з 8 українських моряків та співробітника СБУ. Окрім російських ЗМІ, цього разу до суду пустили також родичів деяких моряків. Капітан буксиру «Яни Капу» попросив надати йому перекладача, зазначивши, що не розуміє російської. Суд задовольнив його прохання.

Упродовж трьох годин суд арештував усіх українців, також на 2 місяці. Обвинувачення навело три основні ризики, які унеможливлюють перебування українців на волі: ймовірна втеча та як наслідок продовження злочинної діяльності, а також вплив на сторони процесу. Один з адвокаітв Едем Семедляєв назвав ухваленне рішення порушенням з боку російської сторони:

«Прокурор не надав фактичних доказів, яким чином мій підзахисний може втекти, яким чином — сховатися, якщо всі кордони надійно захищають, як він може вплинути на слідство, слідчого та інших учасників, якщо він їх не знає, і продовжити злочинну діяльність, якщо корабель арештований».

Фото:

Громадське

Звинувачення

Українських моряків звинувачують у тому, що вони нібито незаконно перетнули російський кордон, продовжували рух та не виходили на зв’язок з російськими прикордонниками. У разі доведення провини їм загрожує до 6 років позбавлення волі.

«Була доведена інформація про закриття району в територіальному морі РФ на підході до Керченської протоки з боку Чорного моря. Група суден ВМС України здійснює маневрування у ВЕЗ РФ (виключна економічна зона — ред.) на дистанції 6-7 миль від державного кордону РФ, на траверзі Керченської протоки», — йдеться в заяві ФСБ РФ.

Російський президент Володимир Путін, коментучи інцидент, сказав, що українці не виходили на зв'язок з російськими прикордонниками й увійшли в «територіальні води РФ, які такими були навіть до приєднання Криму до Російської Федерації». 

ФСБ вважає інцидент провокацією, якою керувала українська влада через СБУ.

На це голова Служби безпеки Василь Грицак заявив, що Андрій Драч і Василь Сорока виконували на кораблях «завдання контрозвідувального забезпечення ВМС України відповідно до статті 12 Закону України «Про Службу безпеки України». За його словами, контррозвідники перебувають на передовій понад 4 роки російської агресії.

ФСБ опублікувала відеозапис із нібито «зізнаням» трьох членів екіпажу українських суден. Володимир Лісовий — командир однієї з військових частин ВМС — на відео каже, що «свідомо ігнорував» запити з боку РФ й усвідомлював, що «дії українських суден чинять провокацію». У тому ж відео член екіпажу Сергій Цибізов заявив про нібито порушення Україною «територіальних вод РФ». Але останній, за словами його адвокатки Оксана Железняк, відмовився давати свідчення та не визнає провини.

Версія українських моряків

Але українські моряки мають іншу версію. Капітан буксира «Яни Капу» Олег Мельничук розповів адвокатові, як усе було: вони прийшли на точку, де до них мав підсісти лоцман, який провів би їх Керченською протокою. Почекавши якийсь час, українські моряки зрозуміли, що лоцмана не буде і, найпевніше, їх не пропустять:

«Вони вирішили повертатися назад в Одесу. Розвернулися й почали йти у зворотному напрямку, і тоді їх почали переслідувати з усіма цими тисками, зажимом та захопленням. Вони не перетинали кордон — розуміли, що там усе охороняється і це нереально зробити», — переповідає слова підзахисного адвокат Едем Семедляєв.

А батько Олега Михайло Мельничука додав, що українці мали всі необхідні дозволи й чекали на перехід близько 2-х місяців:

«Я з ним спілкувався через слідчого, нам особисто дали 15 секунд. Він сказав, що в нього все добре, щоб я передав мамі, й сказав, що завтра суд. У них був наказ — передислокація з пункту А в пункт Б. Усі документи були. Чекали 2 місяці. Він надіслав мені смс перед тим, як відпливав, що йде туди. Лоцман потрібен, так. Бо це міст і через нього треба проходити».

Родичі українських моряків також повідомляють, що російські кораблі почали супроводжувати катери далеко перед Керченською протокою.

Те, що всі необхідні дозволи в моряків були, підтвердив Громадському й тимчасовий виконувач обов’язків командира військової частини Павло Рудь, який згідно з документами, оприлюдненими ФСБ РФ, направив судна на передеслокацію.

За інформацією ВМС України та Міністерства тимчасово окупованих територій, Росія атакувала та захопила українські військові кораблі в міжнародних водах Чорного моря, тобто за межами лінії державного кордону України на морі, що тимчасово не контролюється Україною внаслідок окупації території АРК Крим. А відповідно до статті 95 Конвенції з морського права, військові кораблі користуються у відкритому морі повним імунітетом від юрисдикції будь-якої держави, крім держави, під прапором якої вони перебувають. Саме цим і знехтувала Росія, запевняє МінТОТ, а отже такі дії розцінюються як агресія.

Командувач ВМС України Ігор Воронченко кожному з моряків через адвокатів передав лист, в якому зазначив, що не засуджує їх за «зізнання» у відео, розуміючи, через що їм довелося пройти:

«Усі військові моряки з розумінням ставляться до так званих свідчень, які від вас зараз вимагають надати, адже методи роботи спецслужб РФ ні для кого не є секретом. Ви діяли законно, професійно, згідно з нормами міжнародного морського права і чинних договорів. Закон, право на нашій стороні й це розуміє весь світ. Я пишаюся кожним із вас. Дякую за відданість Батьківщині та знайте, що ми робимо все для повернення вас до родин, які чекають зустрічі з вами».

Крім того, генеральний штаб ЗСУ опублікував переговори російських офіцерів під час тарану українського буксира. Запис назвали доказом цілеспрямованої агресивної поведінки щодо українських кораблів за вказівкою військового та військово-політичного керівництва Російської Федерації. Запис нібито підтверджує, що команду йти на таран буксира «Яни Капу» віддало керівництво прикордонної служби ФСБ РФ, адже військові обговорюють, що спецоперація проходить нібито під керівництвом Медведєва. Це може бути керівник департаменту берегової охорони Прикордонної служби ФСБ Росії віце-адмірал Геннадій Мєдвєдєв або ж прем'єр Росії Дмитро Медведєв.

«Медведєв уже в такий паніці кричить... Таке відчуття, що там уже президент контролює всю цю х..», — чути на записах.

Чому суд незаконний

Українські юристи та прокуратура АР Крим наголошують, що українці мають статус військовополонених, а отже притягнення їх до кримінальної відповідальності та обрання запобіжних заходів — незаконне.

«Дії держави-окупанта, спрямовані на притягнення військовополонених українських моряків до кримінальної відповідальності за злочин, який вони не скоювали, а саме «незаконний перетин державного кордону РФ», є позбавленням їх права на неупереджене та нормальне судочинство, що є серйозним порушенням законів та звичаїв війни згідно зі ст. 130 Третьої Женевської конвенції», зазначив прокурор АР Крим Гюндуз Мамедов.

Та, за інформацією адвокатів, у «кримінальній справі» українці проходять не як військові, а як цивільні особи:

«Прокуратура їх не розцінює як військовополонених, кримінальну справу складено так, ніби це цивільні особи незаконно перетнули кордон. Тому в усіх процесуальних документах Олег пише посаду, звання, показуючи тим самим, що він не простий громадянин, а військовий військово-морських сил України», — каже адвокат командира буксиру «Яни Капу» Олега Мельниченка Едем Семедляєв.

Прокуратура АР Крим 27 листопада відкрила кримінальне провадження за фактом порушення представниками так званих правоохоронних органів держави-окупанта законів і звичаїв війни. Проводить досудове розслідування і слідчий відділ управління СБУ в Одеській області. Там вбачають ознаки правопорушень — планування, підготовку, розв'язування та ведення агресивної війни, замах на злочин та умисне вбивство.

В ізоляторах анексованого Сімферополя українські моряки, згідно з ухвалами суду, перебуватимуть до 25 січня 2019 року.

Україна звернулася до Європейського суду з прав людини з проханням ухвалити рішення про звільнення полонених Росією українських моряків.

Поділитись: