Президент України Володимир Зеленський заявив, що Україна і Польща одностайні в позиції про те, що проект Північний потік-2 неприйнятний і загрожує всій Європі.

Як пояснив президент України на спільній із польським колегою прес-конференції, країни виступають за диверсифікацію джерел енергопостачання, а також за енергетичну співпрацю зі США, передає «Інтерфакс-Україна».

«Ми приділили увагу питанню енергетичної безпеки. І тут ми говоримо з Польщею в один голос: «Північний потік-2» є неприйнятним і несе загрози всій Європі», — сказав Зеленський.

Зазначимо, що наразі російський газ до Європи постачається через газотранспортну систему України в межах контракту, який завершується 31 грудня 2019 року. Щороку транзит російського газу приносить близько 2-3% від ВВП України. Нового контракту на транзит Україна та Росія досі не уклали. Послуги транзиту російського газу до ЄС щороку приносять Україні по 3 мільярди доларів.

Росія прагне відмовитися від послуг українського транзиту. Для цього там будують газопроводи в обхід України: «Північний потік-2» та «Турецький потік». Введення їх в експлуатацію дасть змогу російському Газпрому постачати ті ж обсяги газу до Європи, що й зараз, не використовуючи українські газопроводи.

Водночас наразі Газпром зіткнувся з труднощами щодо побудови «Північного потоку-2», тому майбутнє транзиту газу до ЄС невизначене. Для того, щоб укласти нову угоду про транзит проводяться тристоронні переговори, у яких беруть участь представники України, Росії та Єврокомісії.

Зазначимо, що російський трубопровід, окрім Росії, Фінляндії, Швеції та Німеччини має пролягати ще й у водах Данії, проте ця країна наразі залишається єдиною, яка не надала відповідного дозволу на будівництво Росії, через що запуск трубопроводу, найімовірніше, відкладеться. Втрати Газпрому від такої затримки експерти оцінюють у 660 мільйонів євро.

Поділитись: