Полоненого Максима Буткевича після суду в росії етапували невідомо куди — батько правозахисника

Правозахисник Максим Буткевич
Правозахисник Максим Буткевич«Радіо Свобода»

Полоненого правозахисника, журналіста та військовослужбовця Максима Буткевича в серпні етапували до невідомого місця. Наразі його місцеперебування невідоме.

Про це розповів батько полоненого правозахисника Олександр Буткевич у коментарі ZMINA та «Громадському радіо».

22 серпня в Москві відбулося засідання апеляційного суду на «вирок» Буткевичу, якого так званий суд самопроголошеної ЛНР засудив до 13 років колонії суворого режиму. Суд у Москві залишив «вирок» чинним.

Після засідання апеляції Максима Буткевича етапували з Луганського СІЗО. Але куди — невідомо. Його адвокат на жоден із запитів не отримав відповіді.

«У росії всі юридично узаконені норми, як і права людини, повністю ігноруються. Наприклад, Максим має право як засуджений на листування, але листи та бандероль, які йому надсилали друзі, повернулися до них з позначкою "Переписка не положена"», — розповів батько правозахисника.

Раніше адвокат Максима Буткевича, Леонід Соловйов, повідомляв, що після суду полоненого можуть етапувати в Ростовську або Бєлгородську області рф.

Олександр Буткевич повідомив, що цього адвокат має намір подати касаційну скаргу на дії російської пенітенціарної та судової системи. Батько правозахисника також занепокоєний станом здоров’я Максима Буткевича.

У чому окупанти звинувачують Буткевича?

У березні «суд» на окупованих територіях Донеччини та Луганщини «засудив» Максима Буткевича до 13 років колонії суворого режиму за нібито обстріл під'їзду житлового будинку в Сєвєродонецьку та поранення двох цивільних.

У слідчому комітеті росії заявляють, що Буткевич нібито визнав свою провину. Однак чоловік із червня 2022 року перебуває в російському полоні, а незалежні адвокати — і з російської, і з української сторони — не мають доступу до матеріалів його справи.

Про полон Максима Буткевича стало відомо 24 червня, коли кремлівські ЗМІ поширили відео з ним та іншими військовими, які, як зазначається, опинилися в полоні під Гірським на Луганщині. російська пропаганда також випустила низку сюжетів, де називала Буткевича «пропагандистом», «нацистом» і «командиром взводу карального загону».

МЗС України наголосило, що весь судовий процес є фейковим і був зрежисований у росії, щоб легалізувати політичну розправу над українськими громадянами. Оголошені вироки щодо Буткевича та інших військовополонених є незаконними та нікчемними, наголосило міністерство.

Що відомо про Буткевича?

Український правозахисник і журналіст є співзасновником «Громадського радіо» (2013) і центру прав людини ZMINA. Раніше працював на BBC World Service та низці загальноукраїнських телеканалів, кілька років був гостьовим лектором НаУКМА, а також входив до правління українського представництва Amnesty International і громадської ради при МВС.

Також Буткевич був координатором і співзасновником проєкту «Без кордонів», спрямованого на допомогу шукачам притулку, українським переселенцям і протидію мові ворожнечі.

У березні 2022 року Максим Буткевич пішов до лав Збройних сил України.