Польський антимонопольний регулятор UOKiK оштрафував російський «Газпром» через проєкт «Північний потік-2» у розмірі 7,6 мільярда доларів — це максимальний розмір штрафу, який може накладати регулятор. Газпром уже оголосив, що буде оскаржувати це рішення.

Про штраф повідомив президент UOKiK Томаш Хростний. Польща також наклала 61,5 мільйона доларів штрафу на інші компанії — французьку Engie Energy, нідерландсько-британську Shell, німецькі Uniper та Wintershall і австрійську OMV.

Яка причина?

У грудні 2015 року компанії вказали свій намір щодо концентрації для створення спільного підприємства. Менш ніж через рік польський антимонопольний регулятор висловив незадоволення тим, що така концентрація відбувається.

Після цього Газпром підписав контракти з п’ятьма західноєвропейськими енергетичними компаніями щодо «Північного потоку-2». Тоді повідомлялося, що компанії будуть частково фінансувати будівництво газопроводу — по 950 мільйонів євро кожна, а іншу частину покриє «Газпром». Однак цього не відбулося.

У 2017 році шість компаній-учасниць консорціуму «Північний потік-1» уклали низку угод для фінансування «Північного потоку-2». Угоди стосувалися як фінансування, так і можливості втручання у будівництво газопроводу. Більш того, компанії стали «квазіакціонерами» «Північного потоку-2», тобто в разі невиконання кредитної угоди «Газпромом» вони можуть перейняти акції компанії.

Як відреагували на це в Газпромі?

«Принципово не погодилися» і сказали, що рішення UOKiK будуть оскаржувати. У заяві Газпрому також ідеться про те, що «безпрецедентна величина штрафу свідчить про бажання будь-якими засобами протидіяти реалізації проєкту "Північний потік-2"».

«"Газпром" обов’язково скористається своїм правом на оскарження рішення, оскільки не порушував антимонопольне законодавство Польщі», — йдеться в заяві російської компанії, яку наводить «Интерфакс».

Нідерландсько-британська компанія Shell також заявила, що незгодна з рішенням польського антимонопольного регулятора і наразі «визначається з подальшими кроками».

Що таке «Північний потік-2»?

«Північний потік-2» — друга гілка морського трубопроводу, який Росія будує через Балтійське море від узбережжя Росії до узбережжя Німеччини. З Півночі Німеччини газ з трубопроводу мав постачатися до Центральної Європи, забезпечуючи потреби Німеччини, Австрії, Чехії та низки інших країн.

У разі завершення будівництва цього трубопроводу Росія отримала б можливість повністю відмовитися від традиційних шляхів постачання свого газу, зокрема за допомогою ГТС України.

Наразі «Північний потік-2» готовий на 97%. У разі його завершення Росія отримає можливість постачати весь свій газ до Європи, не користуючись послугами української газотранспортної системи. Це призведе до втрати Україною доходів від транзиту газу у декілька мільярдів доларів на рік.

Зараз роботи щодо спорудження газопроводу призупинили через санкції США щодо європейських підрядників, які набули чинності у грудні 2019 року. Однак Росія вже заявила про намір добудувати газопровід до кінця 2020 року.

Поділитись: