Народний депутат, п’ятий президент України Петро Порошенко звернувся до білоруської влади із закликом звільнити усіх затриманих протестувальників та провести дострокові президентські вибори. Не забув він згадати і Росію.

Звернення Порошенко опублікував у Facebook.

Він заявив, що Україна зацікавлена у вільній демократичній Білорусі й зазначив, що не може мовчки дивитись, як Білорусь «сповзає у вир хаосу і політичної невизначеності».

«Насильству, масовим репресіям не місце в сучасному цивілізованому світі. Вважаю, що білоруській владі необхідно негайно припинити насильство проти своїх громадян», — сказав екс-президент.

Також Порошенко закликав звільнити політв’язнів і затриманих протестувальників та забезпечити «інклюзивний діалог» влади та суспільства.

«Оголосити про проведення дострокових президентських виборів у Білорусі з широким залученням БДІПЛ ОБСЄ, Ради Європи, запросити до спостереження представників провідних міжнародних організацій і структур, що точно сприятиме довірі виборчому процесу», — сказав він.

Українську владу Порошенко закликав у контакті з Польщею та Литвою (Люблінський трикутник) призначити спецпредставника, який сприятиме врегулюванню ситуації в Білорусі.  

Наостанок Порошенко закликав міжнародну спільноту пильнувати за Росією, яка тільки чекає нагоди, аби «покінчити з білоруською державністю та незалежністю».

Як на Білорусь відреагувала українська влада

На наступний день після виборів та ночі протестів президент Володимир Зеленський закликав білорусів до толерантності, діалогу між сторонами та відмови від вуличного насильства.

МЗС України поки не готове оцінити вибори в Білорусі, однак закликало до діалогу і засудило насильство. Голови МЗС України, Польщі та Литви запропонували посередництво для врегулювання ситуації в Білорусі.

А серед українських депутатів згоди щодо подій в Білорусі немає.

Судячи з інтерв'ю Лукашенка, гарних відносин у нього з Порошенком, коли той був президентом, не вийшло.

«Стосунків у нас не було ніяких. І не думаю, що коли Петро казав «дорогий Олександр Григорович», він так і думав. Петро Олексійович — справжній дипломат. Якщо треба сказати так, скаже так. Якщо треба через пів дня сказати навпаки — він скаже навпаки», — розповів нещодавно Лукашенко.

Також білоруський президент розповів про відносини з Януковичем та Зеленським.

Поділитись: