Міністерство закордонних справ України засуджує насильство на протестах у Білорусі, закликає владу звільнити затриманих та розпочати діалог з суспільством. Водночас оцінити результати виборів у МЗС поки не готові.

Про це заявив очільник відомства Дмитро Кулеба вранці 12 серпня в інтерв'ю «Радіо НВ».

«Для України право на мирний протест є невід'ємною частиною політичного і суспільного життя, тому ми маємо великий досвід і можемо вже зараз сказати, що відсутність діалогу призводить до загострення протистояння, ослаблює країну, і цим ослабленням завжди користуються зовнішні гравці», — наголосив міністр і додав, що Росія зацікавлена в ослабленій Білорусі.

Кулеба побажав «білоруським сусідам» вийти на шлях діалогу та знайти «громадський баланс», який забезпечить суверенність і незалежність країни.

У МЗС України наголошують, що поки не готові оцінити результати президентських виборів в Білорусі, які відбулися 9 серпні спровокували масові протести в країні, і повідомили, що наразі у відомстві «уважно відстежують ситуацію».

Яка була реакція на протести раніше

Наступного дня після виборів та першої ночі протестів країни «Люблінського трикутника» — Україна, Польща та Литва — виступили зі спільною заявою щодо масових акцій протестів у Білорусі. Там були «глибоко стурбовані ескалацією ситуації і закликали владу утриматися від застосування сили та звільнити всіх затриманих». Там також закликали до діалогу і запропонували допомогу у його сприянні.

Перед цим на ситуацію в Білорусі відреагував президент України Володимир Зеленський. Він закликав до терпимості та відмови від вуличного насильства. А серед українських депутатів згоди щодо подій в Білорусі немає.

Що відбувається в Білорусі?

9 серпня в Білорусі відбулися вибори президента. Після завершення голосування в країні оприлюднили результати державного екзит-полу. За їхніми даними, за чинного главу держави Олександра Лукашенка (він 26 років на посаді) проголосували 79,7% виборців.

За попередніми результатами виборів, Лукашенко здобув 80,23%, а в опозиційної кандидатки Світлани Тіхановської — 9,90%. Тіхановська не визнає офіційних результатів виборів президента, а також заявляє про готовність до довготривалих протестів у країні.

Незгодні з результатами люди вийшли на акції протесту в різних містах Білорусі. Силовики жорстоко придушували ці акції, застосовуючи водомети, світлошумові гранати та гумові кулі.

За два дні влада повідомила про затримання 5 тисяч людей та поранення приблизно 200 протестувальників. Правозахисники вважають, що дані можуть бути заниженими. У ніч протестів з 11 на 12 серпня, за даними МВС, за участь у цих акціях затримали понад тисячу людей по медичну допомогу звернулася 51 людина.

11 серпня Тіхановська виїхала з країни до Литви. Також в мережі з'явилося відео, де вона закликає людей не протестувати. У її штабі заявили, що звернення та записали під тиском білоруських силовиків. Також його прокоментував президент Литви Ґітанас Науседа. На його думку, «жодна притомна людина не повірить», що їх вона зробила з власної волі.

Поділитись: