Постійні згадки неприємних моментів з життя можуть сприяти розвитку деменції — дослідження

Повторне негативне мислення протягом життя, коли людина згадує минулі неприємні речі, може збільшити відкладення двох шкідливих білків, що відповідають за хворобу Альцгеймера — а це ризик розвитку деменції.

Про це йдеться у дослідженні вчених, про яке розповіла Наталі Марчант, психіатриня та старша наукова співробітниця відділу психічного здоров'я Університетського коледжу Лондона, пише CNN.

За її словами, негативні думки, такі як колишні романи чи занепокоєння про майбутнє, прослідкували у понад 350 людей старше 55 років протягом дворічного періоду. Близько третини з них також пройшли ПЕТ сканування мозку для вимірювання відкладень тау-білка та бета-амілоїду — двох білків, які викликають хворобу Альцгеймера, найбільш поширеного типу деменції.

Сканування показало, що люди, які витрачали більше часу на негативні думки, мали більше цих накопичень білків, гіршу пам’ять та більший «спад пізнавальності» за чотирирічний період у порівнянні з людьми, які не були песимістами.

Дослідження також перевірило рівень тривоги та депресії та виявило більший когнітивний спад у депресивних та тривожних людей. Але відкладення цих білків не збільшилися у вже депресивних та тривожних людей, тож дослідники підозрюють, що саме повторне негативне мислення може бути основною причиною того, що депресія та тривожність сприяють хворобі Альцгеймера.

«Окрім інших досліджень, які пов'язують депресію та тривогу з ризиком деменції, ми очікуємо, що хронічні негативні форми мислення протягом тривалого періоду можуть збільшити ризик деменції», — пояснила Наталі Марчант.

Як уточнив невролог Річард Ісааксон, це перше дослідження, що демонструє біологічний зв'язок між повторюваним негативним мисленням та патологією Альцгеймера, і дає лікарям більш точний спосіб оцінити ризик.

Дослідники припускають, що практики розумового тренінгу, такі як медитація, можуть сприяти появі позитивного мислення, зменшуючи негативні думки, і вони планують майбутні дослідження для перевірки своєї гіпотези.

Деменція — синдром стійкого порушення когнітивних функцій у результаті органічного ураження мозку. Частота деменції зростає з віком: від 2 % — у віці до 65 років, до 20 % — у людей 80 років і старше.