Волонтерки миють волонтерський намет на площі Свободи в Харкові, який намагались знести комунальники за ініціативи мера Кернеса, 13 травня 2019 року
Фото:

Марієнко Андрій/УНІАН

Вже тиждень у Харкові точиться протистояння між міською владою та активістами. Міськрада хоче демонтувати волонтерський намет на площі Свободи та повернути проспекту Петра Григоренка ім’я радянського маршала Жукова. Активісти наполягають, що обидва рішення незаконні.

У чому суть конфлікту

8 травня на сайті Харківської міськради з'явилася петиція з вимогою повернути проспекту, який після декомунізації названий на честь дисидента Петра Григоренка, а також станції харківського метро «Палац спорту» ім’я радянського маршала Георгія Жукова.

В той же день з’явилась ще одна петиція — демонтувати волонтерский намет, який стоїть на центральній площі Харкова ще з часів Євромайдану. Протягом п’ятьох років тут збирали кошти для допомоги українським військовим і переселенцям.

Обидві петиції з’явились на сайті міськради під послідовними номерами. Майже за добу вони набрали необхідну кількість підписів — 5 тисяч. В мерії вже прийняли рішення прибрати намет якомога швидше. Як стверджують міські чиновники, він заважає водіям і пішоходам. А місцева топонімічна комісія розглянула петицію про повернення старої назви проспекту та постановила винести це питання на розгляд міськради.

Натомість місцеві активісти вважають, що намет є культурно-історичним пам'ятником та місцем пам’яті загиблих героїв, а перейменування проспекту прямо суперечить закону про декомунізацію. Вони провели мітинг, написали офіційне звернення з вимогою скасувати знесення намету та збирають підписи проти перейменування проспекту. Як каже активіст харківського Євромайдану Ігор Росоха, за дві доби підписів зібрано вже близько трьох тисяч.

Люди підписують петицію проти ініціативи мера Харкова знести намет волонтерів на площі Свободи та перейменувати проспект Григоренка в проспект Маршала Жукова, 12 травня 2019 року
Фото:

Марієнко Андрій/УНІАН

Що каже Кернес

Підтримує перейменування проспекту і міський голова Харкова Геннадій Кернес: «Я вважаю це історичною справедливістю, я вважаю, що ім’я маршала Жукова має право носити будь-який проспект, будь-яка вулиця».

Також харківський міський голова підтримує і демонтаж намету: «Це прохання харків’ян знести брудний намет, який стоїть вже шість років на площі Свободи. Йому там не місце».

Що кажуть активісти

Харківські проукраїнські активісти рішуче налаштовані проти таких намірів місцевої влади.

«Через рік, коли у нас проходило святкування річниці Євромайдану, був теракт на цьому самому місці, цей проспект залитий кров’ю наших героїв, чотирьох людей, в тому числі одного із засновників цього намету, Ігоря Толмачева. І називати зараз проспект ім’ям цього сталінського ката це жахливе блюзнірство», — каже Ігор Росоха.

Петиції майже за одну добу зібрали необхідну кількість підписів, що є рекордом для Харкова. Тож у активістів виникають питання, чи не було це провокацією з боку міського голови.

Волонтери розбирають паркан, встановлений працівниками Харківських теплових мереж навколо волонтерського намету на площі Свободи в Харкові, 13 травня 2019 року
Фото:

Марієнко Андрій/УНІАН

«Геннадій Кернес просто хоче розгойдати місто для того, щоб домовитися з новою владою, з новим президентом, щоб у нього був такий аргумент “Дивись, я можу розгойдувати це місто, а якщо ти даш мені його на відкуп на п’ять років, я його заспокою», — вважає депутат Харківської облради Дмитро Булах.

Про те, що дії міськради та Кернеса є невипадковими, каже і правозахисник Денис Кобзін. На його думку, події в місті пов’язані з наближенням парламентських виборів і дійсно є провокативними: «Це, звісно, пов’язано і зі зміною президента, обрано дуже вдалий момент, виконавча влада зараз у колапсі, ініціаторам цього демонтажу вона нічого протиставити не може. Всі шукають місце в новому розкладі, і Кернес може робити все, що заманеться».

Акція харківських активістів біля пам'ятника маршалу Жукову, Харків, 16 травня 2019 року
Фото:

Громдаське

Акція харківських активістів біля пам'ятника маршалу Жукову, Харків, 16 травня 2019 року
Фото:

Громдаське

Що каже закон

Перейменування проспекту суперечить закону про декомунізацію. Відповідальність за це — 10 років тюрми, кажуть юристи.

«Це порушення двох законів України. Перший про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного тоталітарних режимів та заборону пропаганди їхньої символіки. Другий про правовий статус та вшанування пам’яті бійців за незалежність України в 20 сторіччі. Чинний Кримінальний кодекс передбачає від 5 до 10 років ув’язнення за такі дії», — каже юрист Микола Соболь.

Поділитись: