Поєднання української та польської ГТС дозволить гарантувати імпорт газу з Польщі — Нафтогаз

Пропозиція польського уряду щодо будівництва газової інфраструктури, яка має об'єднати українську та польську газотранспортні системи може гарантувати стабільний імпорт газу з Польщі.

Про це повідомив голова Нафтогазу Андрій Коболєв.

За його словами, наразі між українською та польською ГТС існують два переходи — у Дроздовіце та Германовіце. На імпорт газу з Польщі до України працює лише один з них, який має негарантовану потужність.

«Наразі ми ведемо переговори про те, щоб, по-перше, потужності для імпорту стали гарантованими. По-друге, домовляємося про повне розблокування переходу Дроздовіце — зараз він заблокований Газпромом, який не дозволяє використовувати його іншим постачальникам», — повідомив Коболєв.

Він також зазначив, що поєднання української та польської ГТС у майбутньому дозволить Україні купувати скраплений газ, який прибуває до Польщі зі США, а також купувати газ у Норвегії.

Нагадаємо, що 20 червня стало відомо, що Польща направила Україні пропозицію об’єднати ГТС двох країни.

Зазначимо, що в українському Нафтогазі вважають, що взимку 2020 року російський Газпром планує перекрити газопостачання до ЄС через українську ГТС. Так, за словами голови Нафтогазу, РФ намагається чинити шантаж на європейську владу, щоб добудувати «Північний потік-2» на своїх умовах.

Зазначаємо, що наразі російський газ до Європи постачається через газотранспортну систему України в межах контракту, який завершується 31 грудня 2019 року. Нового контракту на транзит Україна та Росія досі не уклали. Послуги транзиту російського газу до ЄС щороку приносять Україні по 3 мільярди доларів.

Росія прагне відмовитися від послуг українського транзиту. Для цього там будують газопроводи в обхід України: «Північний потік-2» та «Турецький потік». Введення їх в експлуатацію дасть змогу російському Газпрому постачати ті ж обсяги газу до Європи, що й зараз, не використовуючи українські газопроводи.

Водночас наразі Газпром зіткнувся з труднощами щодо побудови «Північного потоку-2», тому майбутнє транзиту газу до ЄС невизначене. Для того, щоб укласти нову угоду про транзит проводяться тристоронні переговори, у яких беруть участь представники України, Росії та Єврокомісії.

21 січня на тристоронніх переговорах між Україною, Росією та ЄС щодо транзиту газу, російська сторона повідомила, що готова продовжити чинні контракти про транзит після 2019 року. Наступний раунд переговорів про транзит мав відбутися у травні 2019 року, однак російська сторона неодноразово переносила дату проведення переговорів, зокрема запропонувавши провести їх у вересні 2019 року.

Нагадаємо, українська сторона на майбутніх переговорах запропонує Росії транспортувати по 60 млрд кубометрів газу щороку упродовж 10 років. Також у Нафтогазі розглядають альтернативний варіант укладанню транзитної угоди, а саме постачання російського газу до ЄС на умовах своп.