Поїзд із зерном, яке висипали польські протестувальники, прямував до Німеччини

Розсипане українське зерно поблизу пункту пропуску «Медика — Шегині», 20 лютого 2024 року
Розсипане українське зерно поблизу пункту пропуску «Медика — Шегині», 20 лютого 2024 року«Укрзалізниця»

Потяг з українським зерном, яке польські протестувальники висипали з вантажного вагона поблизу пункту пропуску «Медика — Шегині», прямував через Польщу транзитом до Німеччини.

Про це повідомили в «Укрзалізниці».

У компанії розповіли, що протестувальники відкрили люк двох українських вантажних вагонів, у яких було зерно для Німеччини. За цим фактом компанія направила звернення до польських правоохоронних органів.

«"Укрзалізниця" обурена такими діями польських протестувальників та закликає припинити незаконні дії. Такі вчинки не сприяють розв’язанню можливих проблем, а грають на руку країні-агресору», — йдеться в заяві.

В «Укрзалізниці» наголосили, що чітко дотримуються введеної у квітні 2023 року заборони на імпорт зерна до Польщі та лише перевозять ці вантажі транзитом. Усі вагони на кордоні перевіряють органи контролю Польщі, їх опломбовують. Це унеможливлює потрапляння українського зерна на ринок Польщі.

Наразі на вантажній станції «Медика» перебувають в очікуванні перевантаження близько 40 українських вантажних вагонів із сільськогосподарською продукцією. Про несанкціоноване втручання в роботу залізниці українська компанія поінформовала «Польські залізниці» та посольство України в Польщі.

Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков назвав розсипане українське зерно на залізничних коліях у Польщі «черговою політичною провокацією, спрямованою на розкол між нашими народами».

Що відбувається на польському кордоні?

Польські протестувальники 20 лютого розпочали більш жорстке обмеження руху поблизу шести пунктів пропуску на кордоні з Україною. У деяких із них блокують не лише рух вантажівок. А поблизу пункту пропуску «Медика — Шегині» польські аграрії висипали зерно з вагона.

Раніше польські фермери заявляли, що 20 лютого заблокують усі пункти пропуску на кордоні між Польщею та Україною. Ідеться не лише про прикордонні переходи, а й про транспортні вузли та під’їзди до перевантажувальних залізничних станцій і морських портів. Окрім того, із 9 лютого аграрії оголосили 30-денний загальний страйк.

Польські перевізники, а згодом і фермери почали блокувати рух українських вантажівок з осені 2023 року. Причиною страйку перевізників називають «надмірну конкуренцію» після ухвалення «транспортного безвізу» між Україною та країнами ЄС. Вони вимагають, зокрема, повернути необхідність отримання дозволів для українських транспортних фірм. Також вони хочуть, щоб Польщі не треба було ставати в е-чергу в Україні.

Польські фермери протестують через бажання отримати помʼякшення європейського «зеленого курсу», а також отримувати більше субсидій, дотацій та компенсацій. Також міністр сільського господарства Польщі Чеслав Секерський заявив, що в деяких сферах буде необхідне повне блокування імпорту з України, як у випадку із зерновими. На його думку, протести фермерів на кордонах з Україною прийнятні.

Через блокаду українська економіка зазнала вже мільярда євро збитків, економічні втрати Польщі ще більші. Окрім того, на території Польщі померли троє українських водіїв.