Правозахисники «розкололи» арку Дружби народів на знак підтримки політв’язнів
Фото: Олена Зашко/Громадське
У Києві активісти та правозахисники наклеїли тимчасову наклейку у вигляді тріщини на арку Дружби народів на знак підтримки політв’язнів, яких незаконно утримують в Росії та анексованому Криму.

За словами організаторів, ація має на меті привернути увагу до долі громадян України, ув’язнених Росією з політичних мотивів, а також закликати усіх, від кого це залежить, докладати якомога більше зусиль для звільнення заручників Кремля. 

«Тріщина на Арці дружби народів символізує одну із проблем, які сьогодні існують — це українські політв’язні. Але за нею стоять також окупація Криму і російська агресія на Донбасі. Ідея з’явилася, коли ми думали, як привернути увагу до проблеми політв’язнів, — тоді ще голодуючих Сенцова, Балуха та інших українців, яких утримують незаконно. Це було ще у вересні, але ми дуже багато часу витратили на різні дозволи, домовленості з ДСНС. Тому ми зробили це тільки тепер», — розповіла одна з ініціаторів акції Марія Томак.

«Не всі активісти, які займаються кампанією на захист Сенцова та інших ув’язнених, підтримали цю ідею. У декого були сумніви — наскільки це може відображати проблему і бути символом нашої вимоги до Росії звільнити незаконно ув’язнених. Для мене важливо те, що тріщину добре видно. Сподіваюся, що люди, які не знають нічого про Сенцова, загуглять що це і дізнаються більше», — додала вона.

Інший ініціатор акції Володимир Кузнєцов зазначив: «Ми робили багато різних акцій на підтримку українських політв’язнів — вішали банери, збиралися під посольством Російської Федерації. Арка Дружби народів — це пам’ятник тоталітаризму. Цю тріщину ми присвячуємо проблемі війни, захоплення територій, проблемі утримування українських політв’язнів».

«Ця дія — акт солідарності з незаконно переслідуваними громадянами України, яких Росія перетворює на зброю у своїй гібридній війні, солідарності з цивільним населенням на загарбаних Російською Федерацією територіях, жест-відповідь на розв’язану та підтримувану сусідом-імперіалістом війну на сході України», — йдеться у спільній заяві організазорів акції.

Водночас у заяві активісти наголошують, що жодним чином не ставлять під сумнів культурну та історичну цінність пам’ятки і відкидають будь-які можливі спекуляції щодо цього.

Серед ініціаторів організації «Свободу заручникам Кремля», «Медійна ініціатива за права людини», «Комітет солідарності — група підтримки кримських заручників», «Пряма лінія», «Центр громадянських свобод», «Автомайдан», активісти, представники мистецьких спільнот та інші небайдужі.

Арка Дружби народів була встановлена на честь «об'єднання України з Росією». Так називалась угода, яку ухвалили на Переяславській Раді у 1654 році.

16 листопада представниця України у ТГК Ірина Геращенко повідомила, що Україна готова віддати понад 20 громадян Росії, засуджених в Україні, понад 60 бойовиків для звільнення заручників та політв'язнів.

Раніше лідер кримських татар Мустафа Джемілєв сказав, що вважає нераціональним обмін українських політв'язнів на ув'язнених громадян Росії, яких утримують в Україні.

6 листопада українська сторона вчергове звернулася до представників РФ з вимогою негайно надати офіційну відповідь на пропозицію передати їм 23 росіян в обмін на політв‘язнів Кремля. Однак Моска заблокувала питання звільнення заручників та політв’язнів.

Востаннє обмін заручників відбувся 27 грудня 2017 року. Це перший за два роки та найбільший обмін. За даними СБУ,  на підконтрольну територію повернулися 73 заручники. Україна передала на окуповану територію 233 людини. 

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Великий обмін: кого звільнили з полону бойовиків на Донбасі.

Поділитись: