Прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон розкрив пропозиції свого уряду щодо врегулювання проблеми виходу країни з Європейського Союзу, а саме — вирішення проблеми кордону між Ірландією та Північною Ірландією («бекстоп»).

Відповідні пропозиції Джонсон виклав у листі до глави Європейської комісії Жана-Клода Юнкера, повідомляє The Guardian.

План Великої Британії щодо «бекстопу», який прем’єр охарактеризував як «чесний і зважений компроміс», складається з п’яти основних пунктів:

  • дотримання Страстноп’ятничної угоди 1998 року, яка гарантує мир у Північній Ірландії;
  • зобов’язання щодо довгострокових сфер британсько-ірландського співробітництва;
  • створення єдиних норм на всій території острова Ірландія щодо регулювання торгівлі товарами, зокрема сільськогосподарськими, та їхнього руху;
  • надання законодавчій та виконавчій владі Північної Ірландії можливості схвалювати положення щодо економічного регулювання до набуття ними чинностями;
  • Північна Ірландія стане частиною митної території Сполученого Королівства, а не митного союзу ЄС, по завершенні перехідного періоду.

Таким чином, дія «бекстопу» поширюватиметься лише на територію острова Ірландія, а не на все Сполучене Королівство. Через останнє Боріс Джонсон критикував угоду про Brexit, укладену урядом Терези Мей у листопаді 2018 року.

По завершенні перехідного періоду виходу Великої Британії з ЄС, йдеться в листі Джонсона Юнкеру, на острові Ірландія доведеться встановити пункти для митних перевірок, вплив яких пропонується мінімізувати, серед іншого, електронним документообігом.

Демократична юніоністська партія Північної Ірландії, яка нині перебуває в коаліції з Консервативною партією Джонсона, підтримала дії уряду.

«Ця пропозиція закладає основу для продовження з боку ЄС серйозної і тривалої взаємодії з урядом Сполученого Королівства без загроз для внутрішнього ринку останнього», — йдеться в заяві речника партії.

У заяві Європейської комісії у відповідь на пропозиції Джонсона вітається прагнення прем’єр-міністра Великої Британії досягти прогресу в переговорах щодо Brexit. Там, однак, зауважується, що «існують певні проблемні моменти, які потребують подальшої роботи в найближчі дні, зокрема щодо регулювання «бекстопу».

Очікується, що представники ЄС і Великої Британії обговорять запропонований Джонсоном план урегулювання проблеми ірландського кордону в найближчі дні.

Попередні пропозиції щодо врегулювання виходу з ЄС уряд Великої Британії надіслав 19 вересня.

Нагадаємо, раніше парламент ухвалив закон, який зобов’язує Боріса Джонсона продовжити термін Brexit до 31 січня 2020 року, якщо до 19 жовтня парламент не ухвалить угоду про вихід із ЄС.

Якщо Боріс Джонсон відмовиться дотримуватися закону, на нього можуть подати до суду. 24 вересня Верховний суд Великої Британії визнав незаконним рішення про призупинення роботи парламенту.

Раніше прем'єр-міністр уже заявляв, що не буде просити Європейський Союз про відтермінування Brexit.

23 червня 2016 року у Британії відбувся референдум, який показав, що 52% британців воліють покинути Євросоюз. 29 березня 2017 року Велика Британія офіційно повідомила Європейський союз про свій намір покинути ЄС, запустивши процедуру Brexit. Повідомлялось, що остаточна вартість Brexit для Британії може сягнути 55 мільярдів євро. Цю суму країна виплачуватиме ЄС до 2064 року.

Поділитись: