Президент Ізраїлю доручить формування уряду не прем'єру Нетаньягу, а його політичному конкуренту
Президент Ізраїлю Реувен Рівлін надасть право формування владної коаліції лідеру правоцентристської партії «Кахоль—Лаван» («Синьо—білі») Бені Ґанцу — основному політичному конкуренту чинного прем’єра Беньяміна Нетаньягу, який очолює партію «Лікуд».
Як повідомляє Reuters, про це офіс президента Ізраїлю заявив у неділю, 15 березня.
«Завтра (16 березня — ред.) десь опівдні президент доручить формування уряду главі «Кахоль-Лавану» Бені Ґанцу», — йдеться в повідомленні.
Напередодні кандидатуру Ґанца підтримали дві партії — ультраправа «Наш дім Ізраїль» Авіґдора Лібермана й блок «Об’єднаний список», до якого входять арабські партії Ізраїлю. Разом із меншими партіями, що підтримують «Кахоль-Лаван», це може дати Ґанцу 61 мандат — тобто більшість у парламенті (Кнесеті), де засідає 120 депутатів.
Парламентські вибори в Ізраїлі відбулися 3 березня — це треті вибори в країні за рік, зумовлені неспроможністю партій сформувати владну коаліцію й уряд.
Попередні екзитполи прогнозували партії «Лікуд» Нетаньягу й союзним до нього політсилам разом 60 місць. Утім після підрахунку 100% виборчих бюлетенів Нетаньягу і його політичні союзники здобули 58 мандатів.
Нагадаємо, проти чинного ізраїльського прем’єра нині відкрито кримінальні справи за фактом шахрайства, зловживання довірою та хабарництва. Їх 21 листопада 2019 року офіційно висунув проти Нетаньягу генеральний прокурор Авічай Мандельбліт.
Нетаньяку, серед іншого, звинувачують у привласненні подарунків на загальну суму в 264 тисячі доларів, зокрема сигар і шампанського, від олігархів, а також втручанні в роботу ЗМІ з метою кращого висвітлення власної діяльності на одному з новинних вебсайтів Ізраїлю.
Ізраїльському прем’єру загрожує загалом до 10 років ув’язнення за хабарництво й відмивання коштів, а також до трьох років за ґратами через зловживання довірою. Він є першим чинним главою уряду, проти якого ведеться розслідування.
Нетаньягу заперечує будь-які правопорушення і вважає себе жертвою «полювання на відьом», а також заявив, що не збирається йти у відставку. До того ж за законами Ізраїлю, усі політики, за винятком прем’єр-міністра, зобов’язані йти з посади в разі звинувачень у скоєнні кримінальних злочинів.
2 січня Нетаньягу офіційно звернувся до парламенту країни з проханням надати йому імунітет від кримінального переслідування. Утім 28 січня прем’єр відкликав своє подання до Кнесету про імунітет.
Через епідемію, викликану новим коронавірусом SARS-CoV-2, суд у справі Нетаньягу, який мав розпочатися 17 березня, перенесли на 24 травня.
- Поділитися: