Лідери суданського опозиційного руху «Сили за свободу й зміни» та правляча Перехідна військова рада підписали угоду про створення вищого органу влади — суверенної ради. Це — перехідний уряд на найближчі 39 місяців, до складу якого увійдуть представники як військових, так і цивільних, вони керуватимуть радою по черзі.

Текст угоди Громадському надав Гафіз Мохаммед, очільник суданської гілки неурядової організації Justice Africa.

Документ називається «Угода про створення й функціонування інституцій під час перехідного періоду, укладена Перехідною військовою радою та «Силами за свободу й зміни».

За словами Мохаммеда, сторони підписали угоду 17 липня — тоді ж вперше оприлюднили її текст арабською. Англомовний варіант документу вперше з’явився 18 липня.

«Сторони домовилися про святість національного суверенітету та єдність Судану з усім його різноманіттям. Сторони зобов’язуються працювати спільно на добровільних засадах та повинні утримуватися від ворожої й провокативної риторики. Сторони мають дотримуватися принципів демократії, прав людини й значущих для Судану цінностей», — йдеться у тексті угоди.

За спільним рішенням військових та цивільних, тепер на чолі виконавчої влади в країні буде технократичний уряд. Його призначення — втілити у життя економічні та політичні реформи, які підготують країну до проведення загальнонаціональних виборів 2022 року.

Нагадаємо, основні умови угоди стали відомі ще 5 липня — після інтенсивних дводенних перемовин 3-4 липня військових та опозиції. Фактично домовленість про примирення між сторонами означає вихід країни із політичної кризи: після усунення від управління країною авторитарного президента Омара аль-Башира протестувальники кілька місяців домагалися передачі влади від військових цивільному уряду.

Також Перехідна військова рада й цивільні домовилися про «прозоре й незалежне розслідування» силового розгону мирних демонстрацій у Хартумі 3 червня, коли було вбито десятки протестувальників.

11 квітня в Судані стався військовий переворот: Міністерство оборони Судану оголосило про відсторонення від влади президента країни Омара Хасана аль-Башира, який був главою держави майже 30 років. Армія взяла владу у свої руки на 2-річний перехідний період. Армія на чолі з міністром оборони Авадом ібн-Ауфом арештувала аль-Башира та його найближче оточення.

Поділитись: