Навіть після припинення Договору про дружбу та співробітництво з Росією Україна зможе використовувати цей документ у міжнародних судах проти РФ.

Про це в ефірі Громадського заявив радник глави Міністерства закордонних справ України Тарас Качка.

На запитання, чи зможе Україна використовувати як правову підставу для міжнародних судів цю Угоду, він відповів: «Звичайно. Він і буде використовуватися і, зокрема, найбільш яскраво він був використаний у лондонському суді по 3 мільярдах (доларів — ред.) Януковича, тому що він там найбільше згадувався суддями і найбільше використовувався юридичною командою, яка представляла інтереси України».

Качка наголосив, що припинення цього договору 1 квітня 2019 року ніяк не знімає з Росії відповідальності за порушення, що були вчинені до його припинення.

«Тобто починаючи принаймні з 2014 року, 2013 рік також можна зарахувати за рік дуже інтенсивного порушення цього договору», — зазначив він.

14 вересня Апеляційний суд Англії підтримав позицію України у справі проти Росії щодо повернення так званого «боргу Януковича» у розмірі 3 мільярди доларів. Зокрема, суд взяв до уваги політику складову російської позики.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Борг Януковича»: як Росія змусила Україну позичити в неї гроші

Нагадаємо, що 20 грудня 2013 року Росія викупила облігації уряду України на суму $3 млрд, борг який і став згодом відомим як «борг Януковича».

Нагадаємо, 3 грудня у Раді зареєстрували президентський законопроект про припинення Договору. Петро Порошенко пропонує припинити дію Договору про дружбу з РФ з 1 квітня.

28 серпня президент України Порошенко заявив, що Україна юридично готова до припинення договору про дружбу з Росією, укладеного у 1997 році.

В Адміністрації президента РФ назвали «нерозумним» можливий вихід України з угоди про дружбу з Росією.

6 вересня Рада національної безпеки та оборони підтримала пропозицію президента щодо непродовження Договору про дружбу з Росією на наступні 10 років.

У вересні 2018 року Україна не продовжила дію Договору про дружбу з Росією на наступні 10 років.

Договір про дружбу і партнерство між Україною і РФ був підписаний 31 травня 1997 року. Верховна Рада ратифікувала договір 14 січня 1998 року, Держдума — 25 грудня 1998 року. Договір набув чинності 1 квітня 1999 року.

Згідно зі статтею 40 договору, його укладено терміном на 10 років. Дія договору автоматично продовжується на наступні 10-річні періоди, якщо жодна зі сторін не заявить про своє бажання припинити його дію не менше ніж за 6 місяців до закінчення 10-річного періоду.

Згідно з Угодою про дружбу, між країнами закріплювався принцип «стратегічного партнерства, визнання непорушності наявних кордонів, поваги територіальної цілісності та взаємної зобов'язання не використовувати свою територію на шкоду безпеці один одного».

У січні 2018 року у Держдумі РФ заявили, що хочуть денонсувати договір про дружбу РФ та України в частині визнання кордонів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «І двері за собою зачини»: що означає офіційне припинення дружби з Росією

Поділитись: