У межах всеукраїнської акції протесту, близько 200 аграріїв перекривають автошлях Київ-Харків-Довжанський поблизу селища Новий Коротич. Протестувальники виступають проти скасування мораторію на продаж землі сільськогосподарського призначення.

Як повідомляють кореспонденти hromadske, через перекриття дороги мітингувальниками утворилися затори. Намагаючись об’їхати людей, зіткнулися вантажівка та бензовоз. Ніхто не постраждав.

За безпекою дорожнього руху там слідкують поліцейські. Люди тримають в руках плакати з написами «Ні продажу землі іноземцям», «Землі — громадам, селу — розвиток». 

«Акція проходить майже у кожній області України. Ми, фермери, просто можемо лишитися без землі. У моєму господарстві працює вся родина. 30 років я фермерую. Мої діти та онуки залишаться без роботи. Це попереджувальна акція. Якщо у Верховній Раді приймуть цей законопроект, то це може перерости у більш активні дії», — повідомив hromadske організатор акції, фермер Олександр Строгий. 

Акція розпочалася о 10.20 та має завершитися о 12 годині.

Крім того, у Львівській області протестувальники перекрили дорогу у селі Малі Підліски, Жовківського району. Про це кореспонденту hromadske повідомили у прес-службі патрульної поліції Львівщини. За інформацією поліцейських, дорогу перекривали п’ятдесят людей. Кожні десять хвилин пікетувальники пропускали кілька машин. 

«Ми вкотре виходимо на пікет. Маємо надію, що цього разу нас почують. Ми проти продажу землі, особливо іноземцям», — розповів пікетувальник Олександр.

Акція протесту тривала до одинадцятої години, після цього рух на трасі відновили. 

Акції протесту також відбуваються в Одеській, Херсонській, Полтавській, Кіровоградській, Житомирській, Хмельницькій областях та в Києві.

Також акції протесту проти ринку землі тривають у Києві біля будівлі Верховної Ради. Там сталися сутички із застосуванням газу.

Зазначимо, що станом на ранок 17 грудня у порядку денному парламенту не було законопроєкту про запровадження ринку сільськогосподарських земель у другому читанні, проте 16 грудня голова фракції більшості «Слуги Народу» Давид Арахамія повідомив, що Рада може почати розглядати цей законопроєкт 17 грудня.

11 листопада президент України Володимир Зеленський заявив, що винесе питання про продаж сільськогосподарської землі іноземцям на всеукраїнський референдум після того, як парламент проголосує земельну реформу у першому читанні.

Нагадаємо, що відповідно до опитування КМІС, 59% українців не підтримують скасування мораторію на продаж землі. За запровадження ринку землі виступає 22% українців.
Крім цього, 64% опитаних негативно оцінили ухвалення Радою законопроєкту про ринок сільськогосподарської землі у першому читанні.

13 листопада парламент попередньо підтримав закон про ринок землі. Згідно з законопроєктом, ринок землі пропонують відкрити з 1 жовтня 2020 року. У проєкті встановили правило, за яким до 1 січня 2024 року не допускається купівля землі юрособами, бенефіціарними власниками яких є іноземці та особи без громадянства.

Земельна реформа передбачає фінансову підтримку дрібних фермерів, водночас вона також має сприяти розвитку середніх і великих фермерів, повідомив заступник міністра розвитку економіки Тарас Висоцький.

Наявність заборони на продаж землі та відсутність ринку сільськогосподарських земель в Україні призводить до того, що економічне зростання недоотримує близько 1% від валового внутрішнього продукту щороку, зазначив головний економіст Європейського банку реконструкції та розвитку Сергій Гурієв.

Зазначимо, що через заборону на продаж сільськогосподарської землі в Україні (дію мораторію на продаж) єдиним способом передати землю іншій зацікавленій особі за винагороду є її здача в оренду. Договори на оренду землі зазвичай є довгостроковими та укладаються в середньому на 8-10 років. При цьому, вартість оренди земельних паїв є заниженою, а ринок — неконкурентним, адже, як правило, на оренду паїв претендує лише один орендар, який і диктує ціну.


Автори: Юлія Давидова та Ярема Чуйко

Поділитись: