Унаслідок сутичок між антиурядовими протестувальниками й правоохоронцями в Іраку протягом останніх трьох днів загинуло 12 людей, а ще 230 зазнали поранень.

Як повідомляє CNN, про це заявила Незалежна комісія Іраку з прав людини в неділю, 26 січня.

Зазначається, що дев’ятьох протестувальників було вбито в столиці Багдаді, а ще трьох — у місті Насірія на півдні країни.

Іранські сили безпеки активізувалися після того, як впливовий іракський проповідник Муктада Аль-Садр закликав своїх прихильників припинити участь у протестах. За словами людей, що залишилися, присутність послідовників Аль-Садра була для них гарантією безпеки — тепер же вони бояться найгіршого.

Спеціальна представниця ООН з питань Іраку Жанін Хеніс-Пласхарт засудила нещодавню ескалацію насилля в Іраку.

«Непідзвітність і нерішучість не вартують надій іракців, які сміливо виголошуються вже чотири місяці. Поки зростатиме кількість загиблих і поранених, вжиті заходи лишатимуться якщо не втіленими до кінця, то недієвими. Людей слід поважати й захищати, а не придушувати насиллям», — написала вона у Twitter.

Станом на 25 січня повідомлялося про чотирьох загиблих: одного в Багдаді й трьох — у Насірії.

Нагадаємо, 18 січня поліція Багдада для розгону протестувальників, які вимагають розпуску парламенту і дострокових виборів, відкрила по них вогонь. Внаслідок цього загинули двоє демонстрантів.

Загалом на демонстраціях проти корупції в уряді Іраку, високого рівня безробіття та впливу Ірану на іракську політику з жовтня 2019 року загинуло щонайменше 500 людей.

Протести в Іраку тривають з вересня 2019 року. Люди виступають проти погіршення соціально-економічного становища населення в країні. Перша протестна хвиля сталася у вересні й була придушена владою; 25 жовтня демонстрації спалахнули з новою силою. Іракські військові визнали, що застосували проти демонстрантів «надмірну силу», і заявили, що «почали притягати до відповідальності командирів, які здійснили ці неправильні дії».

1 грудня 2019 року парламент Іраку погодив заяву прем’єр-міністра країни Аделя Абдула-Магді про відставку, яку той зробив на тлі масових протестів. Про намір піти у відставку прем'єр-міністр Іраку Адель Абдул-Магді заявив у листопаді. Його закликало це зробити вище духовенство країни після масових убивств протестувальників. Але президент країни Баргам Салех відмовився затверджувати кандидатуру нового прем'єра і сам подав у відставку, яку поки що не прийняли.

Нинішня політична система Іраку є компромісом поділу влади між трьома найбільшими спільнотами країни. Вона утворилася після повалення режиму Саддама Хусейна у 2003 році. За традицією, посаду прем’єр-міністра посідає шиїт, спікера парламенту — суніт, а президента — курд.

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile