Іракські протестувальники намагаються загасити вогонь, який охопив їхні намети, на площі Тахрір у центрі Багдада, Ірак, 25 січня 2020 року
Фото:

EPA-EFE/MURTAJA LATEEF

Іракські силовики здійснили спробу розігнати протестувальників, які вже чотири місяці виступають проти корупції в уряді та безробіття. Внаслідок сутичок четверо демонстрантів загинули, а щонайменше 44 людини зазнали поранень.

Як повідомляє Associated Press, служби безпеки Іраку підпалювали намети, застосовували сльозогінний газ і вогнепальну зброю для розгону протестувальників.

Як наслідок, у столиці Багдаді загинула одна людина, ще 44 були поранені. А в місті Насірія на півдні Іраку поліція застрелила трьох протестувальників після дня протистоянь на трасі, що сполучає населений пункт із Басрою — важливим іракським портовим містом.

Зазначається, що силовики активізувалися після того, як впливовий іракський проповідник Муктада Аль-Садр закликав своїх прихильників припинити участь у протестах. За словами людей, що залишилися, присутність послідовників Аль-Садра була для них гарантією безпеки — тепер же вони бояться найгіршого, передає AP.

Нагадаємо, 18 січня поліція Багдада для розгону протестувальників, які вимагають розпуску парламенту і дострокових виборів, відкрила по них вогонь. Внаслідок цього загинули двоє демонстрантів.

Загалом на демонстраціях проти корупції в уряді Іраку, високого рівня безробіття та впливу Ірану на іракську політику з жовтня 2019 року загинуло щонайменше 500 людей.

Протести в Іраку тривають з вересня 2019 року. Люди виступають проти погіршення соціально-економічного становища населення в країні. Перша протестна хвиля сталася у вересні й була придушена владою; 25 жовтня демонстрації спалахнули з новою силою. Іракські військові визнали, що застосували проти демонстрантів «надмірну силу», і заявили, що «почали притягати до відповідальності командирів, які здійснили ці неправильні дії».

1 грудня 2019 року парламент Іраку погодив заяву прем’єр-міністра країни Аделя Абдула-Магді про відставку, яку той зробив на тлі масових протестів. Про намір піти у відставку прем'єр-міністр Іраку Адель Абдул-Магді заявив у листопаді. Його закликало це зробити вище духовенство країни після масових убивств протестувальників. Але президент країни Баргам Салех відмовився затверджувати кандидатуру нового прем'єра і сам подав у відставку, яку поки що не прийняли.

Нинішня політична система Іраку є компромісом поділу влади між трьома найбільшими спільнотами країни. Вона утворилася після повалення режиму Саддама Хусейна у 2003 році. За традицією, посаду прем’єр-міністра посідає шиїт, спікера парламенту — суніт, а президента — курд.

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile