У Нафтогазі вважають, що президент Росії Володимир Путін заявив про готовність укласти новий контракт на транзит російського газу через газотранспортну систему України через те, що не вірить, що Україна встигне імплементувати європейське законодавство до кінця року.

Про це повідомив виконавчий директор Нафтогазу Юрій Вітренко.

«Є така версія, що Російська сторона почала заявляти про те, що вона готова на європейські правила тільки тоді, коли вирішила, що Україна не встигне ці правила впровадити до кінця поточного транзитного контракту (тобто до кінця року). Саме тому Путін і каже, що якщо Україна не встигне, то Росія може просто продовжити дію поточного контракту», — повідомив Вітренко.

Водночас він заявив, що в уряді та у регуляторі з енергетики переконані, що процес запровадження на українському газовому ринку європейських правил завершиться до кінця року. Зокрема, завершиться розділення Нафтогазу та виокремлення з нього незалежного оператора ГТС (анбандлінг Нафтогазу).

2 жовтня 2019 року президент РФ Володимир Путін заявив, що Росія готова підписати новий контракт на транзит газу з Україною за європейськими правилами у разі, якщо Україна встигне провести анбандлінг Нафтогазу до кінця 2019 року.

18 вересня стало відомо, що уряд затвердив нову модель анбандлінгу Нафтогазу.

Зазначимо, що розділення Нафтогазу на 2 компанії (відоме як анбандлінг Нафтогазу) та виділення оператора газотранспортної системи в окрему юридичну особу необхідне для виконання Україною своїх зобов'язань в межах виконання рішення Стокгольмського арбітражу та Третьої енергетичної директиви ЄС.

Анбандлінг — вимога ЄС у межах Третього енергетичного пакету, яка передбачає, що одна і та сама компанія не може одночасно видобувати, транспортувати і продавати газ.

19 вересня 2019 року у Брюсселі відбувся черговий раунд тристоронніх переговорів про транзит російського газу через ГТС України до Європи. Переговори відбулися за участі представників українського уряду та Нафтогазу, російського уряду та Газпрому, а також Єврокомісії.

За підсумками переговорів Росія вперше погодилася на укладання угоди про транзит за європейськими правилами. Переговори домовилися продовжити у жовтні 2019 року. Українська сторона на переговорах передала примірники угоди на транзит Газпрому.

Поділитись: