Путін вимагає від України продовжити закон про особливий статус Донбасу

Президент Росії Володимир Путін заявив, що Україна повинна продовжити термін дії закону про особливий статус Донбасу, інакше він не бачить, «про що взагалі можна говорити».

Про це Путін заявив журналістам після саміту БРІКС у Бразилії.

«Ми чуємо від перших осіб України про те, що може бути ухвалений інший закон про особливий статус Донбасу. Який? Це абсолютно ключова річ. Якщо буде ухвалено щось таке, що не погоджено «ЛНР» і «ДНР», тоді все миттєво зайде у глухий кут», — сказав він.

Путін вважає, що тоді втрачає сенс й «формула Штайнмаєра», бо вона «є лише інструментом для імплементації закону про особливий статус».

Російський президент також нагадав, що 31 грудня 2019-го чинний закон втрачає силу.

«31-го закінчується термін, далі що? Що ми будемо робити у «нормандському форматі»? Це взагалі ключове питання», — сказав він.

Нагадаємо, раніше президент Володимир Зеленський заявляв, що закон про особливий статус буде новий, але цей статус не закріплюватимуть у Конституції України.

Особливий статус — скорочена назва закону Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей, який Рада ухвалила ще у 2014 році й кілька разів продовжувала, востаннє — до 31 грудня 2019 року, однак фактично закон ніколи не діяв.

Закон визначає, що особливий порядок місцевого самоврядування у Донецькій та Луганській областях здійснюють виключно органи місцевого самоврядування, які будуть обрані на позачергових виборах.

У статті 10 закону прописані умови, без виконання яких вибори на окупованих територіях неможливі:

  • виведення незаконних збройних формувань,
  • гарантії вільного волевиявлення,
  • недопущення незаконного втручання у виборчий процес, дотримання принципів політичного плюралізму і свободи агітації.

«Формула Штайнмаєра» — документ, який запропонував чинний президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр ще тоді, коли був міністром закордонних справ ФРН і брав участь на рівні міністрів у зустрічах в «нормандському форматі».

«Формула» дуже коротка і передбачає лише, що окупована частина Донбасу має отримати тимчасовий особливий статус у день проведення на цих територіях місцевих виборів. Якщо ОБСЄ визнає ці вибори демократичними, Верховна Рада має закріпити цей особливий статус на постійній основі.

Про виведення військ та контроль з боку України за кордоном до виборів у формулі не йдеться.