Путін зустрівся з лідером Китаю перед початком Олімпіади. Пекін підтримав вимоги Росії щодо нерозширення НАТО

Президент РФ Володимир Путін та лідер Китаю Сі Цзіньпін на зустрічі в Пекіні перед відкриттям Олімпіади-2022, 4 лютого 2022 року
Президент РФ Володимир Путін та лідер Китаю Сі Цзіньпін на зустрічі в Пекіні перед відкриттям Олімпіади-2022, 4 лютого 2022 рокуAlexei Druzhinin, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

Президент Росії Володимир Путін зустрівся у Пекіні з лідером Китаю Сі Цзіньпіном перед стартом Олімпійських ігор. Після зустрічі політики опублікували спільну заяву, в якій Пекін підтримав «гарантії безпеки» Москви.

Про це йдеться у заяві, яку опублікували на сайті Кремля.

Росія вимагає від НАТО більше ніколи не розширюватися на схід, зокрема не брати Україну. Водночас США та Альянс уже відповіли й не погодилися на такі вимоги. Китай же підтримав вимоги Росії.

«Сторони виступають проти подальшого розширення НАТО, закликають Північноатлантичний альянс відмовитися від ідеологізованих підходів часів холодної війни, поважати суверенітет, безпеку та інтереси інших країн ... справедливо ставитися до мирного розвитку інших держав», — ідеться в заяві.

Крім того, Китай та Росія «серйозно занепокоєні» створенням військового союзу за участі США, Австралії та Великої Британії. Лідери цих країн не заявляли, що створювали союз проти Китаю. Але журналісти писали, що ця ініціатива є відповіддю на агресивні зусилля Китаю в Південнокитайському морі та войовничість щодо Тайваню.


Російська загроза

За даними Міноборони, біля кордонів України залишаються 130 тисяч російських військових (наземні війська, авіація та морські сили). А в Білорусі на лютий заплановані військові навчання з Росією, і солдати вже починають прибувати до країни.

В українській розвідці кажуть, що Росія готується до можливої атаки на схід і південь України в січні-лютому 2022 року. Американські розвідники (відповідно до можливого сценарію, яким поділився Bloomberg) вважають, що наступ на Україну може відбутися у трьох напрямках: з окупованого Криму, Білорусі та з боку російського кордону.

Водночас у Держдепі США повідомляли, що Олімпіада в Пекіні може вплинути на плани Кремля щодо термінів ймовірного вторгнення в Україну.


Зазначимо, що Володимир Путін — один із небагатьох світових лідерів, який приїхав на відкриття Олімпійських ігор у Пекіні. Наприклад, США, Велика Британія, Канада, Нова Зеландія, Австралія та Литва оголосили політичний бойкот через репресії щодо уйгурів та порушення прав людини та не відправляли своїх дипломатів.

Відносини між Росією та Китаєм

РФ називає КНР своїм стратегічним партнером, лідери держав зустрічалися десятки разів за останні шість років. Країни пов’язані великими газовими проєктами, а двостороння торгівля між ними у 2019 році досягла рекордних 110 мільярдів доларів.

Інвестиції Китаю у РФ становлять $12 млрд, хоча американські аналітичні центри повідомляють про $58 млрд.

Сьогодні в РФ офіційно живуть 30 тисяч китайців із російськими паспортами та 550 тисяч мігрантів — громадян КНР.

Серед російської еліти зростає розчарування станом китайсько-російського «зближення» і страх перед зміцненням КНР. Про це йдеться в заяві прокремлівського вченого-сходознавця Олександра Лукіна: «Пік співробітництва КНР та РФ минув».

Водночас улітку 2021 року Москва та Пекін продовжили 20-річний «російсько-китайський договір про добросусідство, дружбу й співробітництво». Міністр зовнішніх справ РФ Лавров тоді заявив: «Двосторонні відносини — найкращі за всю історію».

Також Росія та Китай заявили, що планують створити спільну дослідницьку станцію на Місяці, яку мають закінчити до 2035 року

Натомість у НАТО 1 грудня 2021 року заявили, що Росія і Китай підривають міжнародний порядок, який ґрунтується на правилах.