Верховна Рада створила тимчасову спеціальну комісію (ТСК) з питань формування і реалізації державної політики щодо відновлення територіальної цілісності та забезпечення суверенітету України.

Відповідну постанову ухвалили на засіданні 17 жовтня, її підтримали 316 депутатів, передає «Інтерфакс-Україна».

У документі йдеться, що ТСК створена для забезпечення протидії можливим загрозам національним інтересам України під час підготовки та здійснення заходів, направлених на деокупацію та реінтеграцію окупованих територій.

Комісія проводитиме за необхідності закриті засідання, але не рідше одного разу на місяць, у них братимуть участь представники президента, уряду, Міноборони, Збройних сил, правоохоронних органів, розвідувальних органів.

Також ТСК зможе формувати рекомендації щодо стратегічних та невідкладних заходів, направлених на відновлення територіальної цілісності України.

До складу комісії увійшли 12 депутатів, її очолив голова фракції «Голос» Сергій Рахманін, заступником став Олександр Корнієнко, заступник голови фракції «Слуга народу».

Також до ТСК увійшли: від «Слуги народу» — голова фракції Давид Арахамія, Богдан Яременко, Максим Ткаченко, Мар'яна Безугла, Ігор Герасименко, Олександр Завітневич та Микита Потураєв; від «Європейської солідарності» — Ірина Геращенко; від «Батьківщини» — Сергій Соболєв, від групи «За майбутнє» — Дмитро Лубінець.

Представників «Опозиційної платформи — за життя» у комісії немає.

Нагадаємо, Україна хоче повернути контроль над окупованим Донбасом зокрема реалізацією «формули Штайнмаєра». Однак у МЗС назвали й альтернативи цьому сценарію.

1 жовтня 2019-го президент України Володимир Зеленський повідомив, що Україна погоджується на «формулу Штайнмаєра».

«Формула Штайнмаєра» — документ, який запропонував чинний президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр ще тоді, коли був міністром закордонних справ ФРН і брав участь на рівні міністрів у зустрічах в «нормандському форматі».

«Формула» дуже коротка і передбачає лише, що окупована частина Донбасу має отримати тимчасовий особливий статус у день проведення на цих територіях місцевих виборів. Якщо ОБСЄ визнає ці вибори демократичними, Верховна Рада має закріпити цей особливий статус на постійній основі.

Про виведення військ та контроль з боку України за кордоном до виборів у формулі не йдеться. 

Особливий статус — скорочена назва закону Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей, який Рада ухвалила ще у 2015 році й кілька разів продовжувала, востаннє — до 31 грудня 2019 року, однак фактично закон ніколи не діяв. 

Закон визначає, що особливий порядок місцевого самоврядування у Донецькій та Луганській областях здійснюють виключно органи місцевого самоврядування, які будуть обрані на позачергових виборах. 

У статті 10 закону прописані умови, без виконання яких вибори на окупованих територіях неможливі: 

  • виведення незаконних збройних формувань, 
  • гарантії вільного волевиявлення, 
  • недопущення незаконного втручання у виборчий процес, дотримання принципів політичного плюралізму і свободи агітації.

Водночас Зеленський анонсував новий закон про особливий статус окупованої частини Донбасу. 

Поділитись: