Рада підтримала запропонований Зеленським законопроєкт про перезапуск Вищої кваліфікаційної комісії суддів
Верховна Рада підтримала правки президента України Володимира Зеленського до законопроєкту про перезапуск Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС). Раніше глава держави ветував цей документ через дві правки щодо ролі міжнародних експертів, які суперечили одна одній.
Це випливає з картки законопроєкту на сайті Верховної Ради.
Правки президента передбачають, що Вища кваліфікаційна комісія суддів України буде повноважною за умови призначення до її складу не менше 11 членів, щонайменше 6 із яких призначені з переліку суддів або суддів у відставці.
Також президент вилучив із законопроєкту норму, яка передбачала, що для призначення членів ВККС потрібні по два голоси українських та міжнародних експертів. Відтак право вирішального голосу під час формування Вищої кваліфікаційної комісії суддів буде у міжнародних експертів. Ухвалення такої норми вимагала й Венеційська комісія.
Ще однією ключовою зміною, яку внесли до законопроєкту стало те, що очолювати Вищу раду правосуддя (ВРП) тепер зможе не лише голова, але й виконувач обов'язків голови.
Чим узагалі займаються ВККС та ВРП?
Вища кваліфікаційна комісія суддів займається добором нових та переатестацією чинних суддів. Закон передбачає, що ВККС складатиметься з 16 членів, 8 із яких призначатимуть з-поміж суддів або суддів у відставці.
Призначати членів ВККС (на чотири роки) буде Вища рада правосуддя (ВРП) за результатами конкурсу. Членів конкурсної комісії призначатиме теж ВРП.
Конкурс проходитиме у два етапи: спочатку кандидатів, які подали заявки, відбиратимуть за результатами перевірок, а потім із ними будуть проводити співбесіди та рекомендуватимуть Вищій раді правосуддя.
Чому Зеленський раніше ветував законопроєкт?
Як раніше пояснив депутат «Слуги Народу» й член парламентського комітету з питань правової політики Роман Бабій, президент ветував законопроєкт через правки №453 й №409, які «частково конкурують між собою».
Так, поправка №453 дає міжнародним експертам вирішальний голос під час обрання членів ВККС, а от поправка №409 передбачала, що для призначення членів ВККС потрібні по два голоси українських та міжнародних експертів.
Детальніше про законопроєкт
У березні 2021 року парламент ухвалив у першому читанні законопроєкт №3711-д про правила формування ВККС — органу, що буде відповідальним за добір понад 2 тисяч суддів на вакантні посади в судах по всій Україні. Стільки ж чинних суддів чекають перевірки на доброчесність. 29 червня Верховна Рада остаточно ухвалила законопроєкт.
Глава Венеційської комісії Джанні Букіккіо раніше зазначав, що Україні необхідно терміново реформувати Вищу кваліфікаційну комісію суддів (ВККС) — зокрема запровадити змішану конкурсну комісію для відбору нових членів органу. За словами Букіккіо, ця модель довела свій успіх під час відбору суддів Вищого антикорупційного суду.
- Поділитися: