Рада розширила повноваження виконувача обов'язків міністра. Це пропонував зробити Зеленський

Верховна Рада ухвалила зміни до закону, які відновлять проведення конкурсів на посади державної служби, з правками президента Володимира Зеленського про розширення повноважень виконувача обов'язків міністра.

За зміни проголосували 226 народних депутатів.

Верховна Рада 16 лютого вже ухвалювала відновлення проведення конкурсів на посади державної служби, але Зеленський ветував законопроєкт. Він звернувся до парламенту із пропозицією вилучити із законопроєкту норми щодо обмеження виконання повноважень заступниками міністра.

Зміни, які ухвалили депутати, забороняли покладати обов'язки міністра на його заступників, якщо посада міністра є вакантною. Також одна і та сама людина, яка обіймає посаду першого заступника міністра або заступника міністра не може виконувати обов'язки міністра понад 40 днів, якщо посада міністра є вакантною понад 60 днів.

Окрім цього, передбачалось, що одна і та сама кандидатура на посаду міністра не може бути подана до Верховної Ради понад три рази протягом року, а також тричі поспіль упродовж поточного скликання парламенту.

Зеленський запропонував прибрати ці норми й депутати його підтримали. Прем'єр-міністр Денис Шмигаль уже привітав рішення Верховної Ради. За його словами, це дасть можливість розблокувати роботу Міністерства енергетики та виплатити зарплати працівникам державного сектору енергетичної галузі.

З грудня 2020-го обов'язки міністра енергетики виконує Юрій Вітренко. На цю посаду його призначив уряд. Кандидатуру Вітренка також вже двічі виносили на голосування Верховної Ради. Але двічі для його призначення не вистачало голосів.

Хто такий Вітренко?

Юрій Вітренко закінчив Київський національний економічний університет за спеціальністю «міжнародна економіка».

Починаючи з початку 2000-х, він працював на різних посадах у структурі «Нафтогазу». У 2014-2020 роках Вітренко обіймав посаду виконавчого директора «Нафтогазу».

Зокрема саме його команда відповідала за судовий процес із «Газпромом» у 2015 році. Тоді російську компанію зобов'язали сплатити «Нафтогазу» 4,6 млрд доларів компенсації.

Вітренко був однією з ключових персон у перемовинах з Росією щодо продовження транзиту газу через Україну. У підсумку завдяки санкціям США проти «Північного потоку-2» із Росією уклали новий контракт на транзит газу. Сума угоди склала 7,2 млрд доларів.

У листопаді 2018 року Вітренка призначили на посаду виконавчого директора «Нафтогазу». У квітні 2019 року він став головою наглядової ради ПАТ «Укрнафта». У жовтні 2019 року президент Володимир Зеленський призначив Вітренка членом наглядової ради «Укроборонпрому».

У липні 2020 року Вітренко покинув пост виконавчого директора «Нафтогазу», а також пішов з наглядової ради «Укрнафти». З 2018 року між Вітренком та головою правління компанії Андрієм Коболєвим почали виникати розбіжності у поглядах щодо розвитку компанії. Вони стосувалися важливих кадрових питань та глибинної трансформації компанії.