Раді представили проєкт бюджету на 2020 рік. Депутати «взяли його в роботу»

Міністерка фінансів України Оксана Маркарова представила проєкт бюджету на 2020 рік Верховній Раді. Депутати не стали голосувати за нього у першому читанні, але взяли документ у роботу.

Зазначається, що під час представлення законопроєкту, депутати розкритикували його за надто низькі показники соціального зростання, а також за те, що він не відповідає деклараціям уряду, який, зокрема, обіцяв пришвидшення зростання економіки на 5-7% щороку (проєкт бюджету на 2020 рік розрахований на зростанні ВВП на 3%).

Також профільний комітет Верховної ради розкритикував законопроєкт про держбюджет через те, що уряд вніс його з порушеннями. Зокрема, напередодні Кабмін мав затвердити трирічну бюджетну декларацію — план розвитку та бюджетів на наступні 3 роки. Відповідно до цієї декларації уряд мав розробити бюджет на 2020 рік. Водночас, декларації ухвалено не було.

За словами Оксани Маркарової, цьогоріч разом з проєктом бюджету на наступний рік уряд вперше не подаватиме змін до Податкового кодексу, як робив це у всі попередні роки: бюджет-2020 розраховано на чинних ставках податків та зборів, а також чинних податкових правилах

5 вересня, у неділю, уряд вніс до Ради законопроєкт №2000 «Про державний бюджет на 2020 рік». Раніше під цим номером на сайті Ради зареєстрували законопроєкт «Про бюдлт».

У бюджеті передбачено зростання мінімальної зарплати до 4723 гривень на місяць, доходи бюджету очікуються в 1 трильйон 79 мільярдів гривень. Витрати — 1,17 трильйона гривень, дефіцит бюджету — 2,09% від ВВП.

У самому бюджеті середній курс долару не закладений, але у макропрогнозі уряду він встановлений на рівні 28,2 гривні за долар.

Видатки на оборону збільшаться на 33,8 мільярда гривень — до 245,8 мільярда. На забезпечення енергетичної незалежності передбачено 2 мільярди, на розвиток дорожньої інфраструктури — 74,4 мільярда, фінансування Пенсійного фонду — 172,6 мільярда.

У бюджеті передбачено 438,1 мільярда гривень на виплату державних боргів — це близько 40% бюджету. При цьому частка держави в економіці має зменшитися.

Утім, в уряді наголосили, що проєкт бюджету, який внесли до Ради, складено на економічному прогнозі попереднього уряду. Також бюджет не враховує всіх запланованих реформ, які Кабмін планує провести, зокрема земельної. Тому остаточні цифри щодо доходів, курсу валют, дефіциту та іншого будуть відомі до розгляду документу депутатами в другому читанні, яке має відбутися до 2 листопада.

Зазначимо, що законопроєкт про державний бюджет на наступний рік складає Міністерство фінансів, потім його виносять на розгляд уряду, який має підтвердити цей документ та внести до Верховної Ради у вигляді законопроєкт.

У Раді бюджет, на відміну від інших законопроєкт, розглядять трьома читаннями: між першим і другим до нього можуть вносити поправки. Бюджет стає законом після того, як за нього проголосують депутати після третього читання, а законопроєкт підпишуть спікер та президент і опублікують в офіційній пресі уряду.