У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт, який унеможливлює стягнення 10 млрд грн з ПриватБанку на користь шести компаній, пов’язаних із родиною бізнесменів братів Ігоря та Григорія Суркісів.

Про це повідомив міністр юстиції Денис Малюська у Фейсбуці.

«Народний депутат Камельчук зареєстрував законопроєкт №4064, який унеможливлює нахабну та протизаконну крадіжку 10 мільярдів державних коштів», — написав міністр.

Він закликав підтримати цей законопроєкт і додав, що «час грає проти нас».

Як йдеться на сайті Верховної Ради, законопроєкт дійсно зареєстрував народний депутат від фракції «Слуга Народу» Юрій Камельчук. Документ 7 вересня внесли у парламент та передали на розгляд керівництву. Наразі текст та пояснювальна записка до законопроєкту не опубліковані. 

Чому стягують гроші?

2 вересня стало відомо, що Печерський суд ухвалив рішення на користь Суркісів у справі ПриватБанку. Він задовольнив позов шести британських компаній, пов’язаних із родиною бізнесменів братів Ігоря та Григорія Суркісів проти націоналізованого ПриватБанку на 10 млрд грн.

Міністр юстиції Малюська тоді сказав, що суд стягнув гроші з державного банку без розгляду справи по суті та назвав це «одним з найбільших зашкварів судової влади».

У Мінфіні заявили, що не погоджуються з ухвалою суду. Відомство пообіцяло підготувати апеляційну скаргу.

У Нацбанку зауважили, що продовжать захищати рішення про націоналізацію ПриватБанку.

У чому суть справи?

Депозити родини Суркісів були відкриті на кіпрській «дочці» ПриватБанку у 2014 році. Виплатити їх власникам депозитів суд наказав ще у 2017 році, однак тоді це рішення не змогли втілити у життя.

Річ у тому, що під час націоналізації ПриватБанку, НБУ визнав родину Суркісів пов’язаними з ПриватБанком особами, а їхні багатомільярдні депозити у банку обміняв на акції ПриватБанку. Згодом всі акції держава купила за 1 гривню під час націоналізації. Ця процедура називається bail-in.

Процедуру bail-in за депозитами Суркіси оскаржили у Верховному суді.

Процедуру провели для того, аби зменшити тягар на націоналізований банк, адже він не мав змоги обслуговувати значні за розміром депозити пов'язаних осіб — розмір депозитів Суркісів (Ігор, Григорій, Рахміль, Світлана, Марина Суркіси та Ковалик Поліна) складав понад 1 мільярд гривень.

Водночас інші суди, які розглядають оскарження законності націоналізації ПриватБанку, зокрема Шостий апеляційний адміністративний суд, прив’язали свої рішення до рішення Верховного суду у справі родини Суркісів.

Цікаво, що справу, пов'язану з процедурою bail-in, 16 березня розглядав ще й Високий суд Англії та Уельсу. Зокрема, цей суд розглядав обмін зобов'язань ПриватБанку за євробондами, випущеними у 2010 та 2013 роках (ці облігації купили колишні власники ПриватБанку та пов'язані з ними особи).

Високий суд Англій ухвалив рішення на користь ПриватБанку та дозволив йому не платити борг колишнім власникам.

Поділитись: