В Україні знову починається реформа прокуратури. 4 жовтня керівник поки ще ГПУ (Генпрокуратуру планують перейменувати в Офіс генпрокурора) Руслан Рябошапка заявив про запуск другого етапу реформи, і обіцяє завершити оновлення за 2 роки.

hromdaske зібрало головні тези з пресконференції нового керівництва ГПУ: 

Про справи Майдану:

Ми актуалізували розслідування, активно співпрацюємо із керівником по справам Майдану, — заявив Рябошапка і додав, що політична воля закінчити справи є. Я думаю декілька справ буде незабаром передано до суду, — сказав він.

Про справу Януковича:

Прокурори у справі президента-утікача Віктора Янукович залишаться і продовжуватимуть підтримувати обвинувачення в суді. Закон передбачає, що ці прокурори нікуди не дінуться, зазначив генпрокурор.

Про справу Гандзюк:

Рябошапка вважає, що зміна прокурорів у справі Гандзюк дасть суттєвий поштовх у розслідуванні. Нагадаємо, 3 жовтня ГПУ змінила прокурорів у провадженнях щодо вбивства радниці Херсонського міського голови, активістки Катерини Гандзюк.

Про Порошенка:

Коментуючи питання, чи готують підозру 5 президенту України Петру Порошенку підозру у зловживанні владою, Рябошапка зазначив, що нова прокуратура буде відрізнятися від попередніх тим, що не анонсує підозри, обшуки і інші процесуальні рішення.

Про Burismа:

Генпрокуратура проводить аудит старих проваджень, зокрема і щодо компанії Burisma, в наглядовій раді якої працював син ексвіце-президента США і нині суперника Дональда Трампа на виборах 2020 Джо Байдена Гантер.

У тій сфері, про яку ви говорите, де можуть бути причетними і можуть бути фігурантами Злочевський (ексміністр екології Микола Злочевський – ред.), Курченко (бізнесмен Сергій Курченко – ред.) і інші люди чи компанії. Таких проваджень у десь біля півтора десятка. Але ми зараз переглядаємо всі провадження, які були закриті або роздроблені, чи розслідувалися раніше, з тим, щоб прийняти рішення в тих випадках, де рішення були прийняті незаконні процесуальні, щоб ми їх переглянули.

На запитання, чи звертався до нього хтось щодо розслідування проваджень щодо Байдена, Рябошапка сказав: Ніхто із закордонних, із вітчизняних політиків, чиновників і не чиновників не дзвонив мені і не намагався вплинути мої рішення щодо конкретних кримінальних проваджень.

Рябошапка запевняє, що ГПУ є незалежною від Офісу президента і від політичного впливу з боку президента.

Про військову прокуратуру: 

Робота переформатованої військової прокуратури буде направлена на національну безпеку та оборону, зазначив під час брифінгу заступник генпрокурора-головний військовий прокурор Віктор Чумак. Ці прокурори будуть працювати зі слідчими Державного бюро розслідувань (ДБР).

Чим відрізняється нова реформа від попередньої?

Заступник генпрокурора Віталій Касько вважає, що реформа ГПУ яка почалась у 2015-му не здійснилась, бо не було політичної волі, а тепер є і реформа не буде «фасадною»:

Наша пропозиція змін стосується оновлення прокуратури зверху, починаючи з Генеральної прокуратури, яка не просто буде перейменована, але й всі працівники цієї прокуратури пройдуть багаторівневі тести, атестації і перевірки на доброчесність. І врешті-врешті, буде запущена свіжа кров в Офіс генерального прокурора, в обласні прокуратури і вкінці вже в прокуратури окружні, або раніше вони називались місцеві.

Як довго триватиме реформа?

Законом передбачено, що реформа триватиме 2 роки, але Рябошапка сподівається завершити її раніше.

У найближчих планах завершити до нового року завершити реформу, перетворивши її в Офіс генпрокурора. Протягом першого кварталу зробити переатестацію в обласних прокуратурах і до 1 вересня завершити переатестацію в районних прокуратурах. Тобто, протягом року завершити переатестацію і після того ми будемо бачити кількість вакантних посад і наші потреби, — зазначив генпрокурор.

Про справу діамантових прокурорів

Касько, який займався розслідуванням справи раніше і називав це справою честі, зазначив, що є близько 10 кримінальних проваджень щодо корупції прокурорів, які колись почали, але ці справи «розкидані»:

Ми зараз починаємо їх знаходити в інших кримінальних провадженнях, в інших регіонах України, але 2 провадження, які ми направили до суду, вони залишаються в суді, тепер вже в Антикорупційному.

Поділитись: