Росія муситиме укласти договір на транзит газу через газотранспортну систему України, щоб забезпечувати постачання газу протягом щонайменше 1,5-2 років. При цьому для тиску на Україну у газових переговорах РФ може вдатися до військового загострення на Донбасі.

Про це повідомив голова Ради Національного банку України Богдан Данилишин.

За його розрахунками, російський газопровід в обхід газотранспортної системи України — «Північний потік-2» — запрацює на повну потужність за 1-1,5 роки після запуску, який перенесли на серпень 2020 року.

«Тому Росія буде тиснути на Україну, щоб примусити до укладення короткострокового транзитного договору. У цьому ключі — і роздача паспортів жителям Донбасу, і обмеження на поставку різних видів палива. Цілком можливе і військове загострення на Донбасі», — повідомив Данилишин.

Він зазначив, що протягом часу, який лишився до повноцінного запуску «Північного потоку-2» Україна буде забезпечувати звичні обсяги транзиту газу на рівні 50-65 мільярдів кубометрів газу. Цей час Данилишин закликає використати для того, аби знайти джерела компенсації тих втрат, яких зазнає економіка України внаслідок припинення транзиту.

Раніше голова Нафтогазу Андрій Коболєв заявив, що тристоронні переговори про транзит мають відбутися 16 вересня у Брюсселі. Водночас російська сторона досі не підтвердила свою участь у них.

Зазначимо, що російська сторона відтерміновує черговий раунд переговорів про транзит свого газу через українську ГТС з весни цього року, мотивуючи це зміною влади в Україні. Щороку транзит російського газу приносить близько 2-3% від ВВП України, а чинний контракт на транзит закінчується 31 грудня 2019 року. Без нового контракту Україна може втратити свій статус транзитера газу до Європи та відповідні доходи від транзиту.

Напередодні стало відомо, що РФ хоче укласти контракт на транзит з Україною терміном на 1 рік.

Раніше у російському уряді запропонували провести черговий раунд тристоронніх переговорів про транзит газу на вересень 2019 року, попри те, що раніше ці переговори планували провести одразу після президентських виборів в Україні.

Нагадаємо, українська сторона на майбутніх переговорах запропонує Росії транспортувати по 60 млрд кубометрів газу щороку упродовж 10 років. У разі неукладання договору про транзит, Нафтогаз запропонує Росії постачати газ до ЄС на умовах своп (тобто перепродажу російського газу Європі).

Зазначимо, що наразі російський газ до Європи постачається через газотранспортну систему України в межах контракту, який завершується 31 грудня 2019 року. Нового контракту на транзит Україна та Росія досі не уклали. Послуги транзиту російського газу до ЄС щороку приносять Україні по 3 мільярди доларів.

Росія прагне відмовитися від послуг українського транзиту. Для цього там будують газопроводи в обхід України: «Північний потік-2» та «Турецький потік». Введення їх в експлуатацію дасть змогу російському Газпрому постачати ті ж обсяги газу до Європи, що й зараз, не використовуючи українські газопроводи.

Водночас наразі Газпром зіткнувся з труднощами щодо побудови «Північного потоку-2», тому майбутнє транзиту газу до ЄС невизначене. Для того, щоб укласти нову угоду про транзит проводяться тристоронні переговори, у яких беруть участь представники України, Росії та Єврокомісії.

Поділитись: